-
Utworzono: piątek, 24, luty 2012 09:21
Podczas sesji za Oceanem euro ponownie zyskało na wartości w stosunku do dolara, ustanawiając dziś nad ranem nowe tegoroczne maksimum na poziomie 1,3383 (za razem najwyższy poziom od ponad dwóch miesięcy). W dalszej części dnia...
Podczas sesji za Oceanem euro ponownie zyskało na wartości w stosunku do dolara, ustanawiając dziś nad ranem nowe tegoroczne maksimum na poziomie 1,3383 (za razem najwyższy poziom od ponad dwóch miesięcy). W dalszej części dnia możliwe są ponowne zwyżki kursu EUR/USD. Poziom docelowy na najbliższe tygodnie to 1,36. Wczorajsze wzrosty wartości wspólnej waluty napędzane były spadkiem awersji do ryzyka, na którą wpłynął dobry odczyt indeksu Ifo oraz utrzymanie się na najniższym od 4 lat poziomie tygodniowej liczby nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Co więcej Grecja wykonała kolejny krok w kierunku restrukturyzacji zadłużenia. Rząd w Atenach przyjął bowiem ustawę umożliwiającą zamianę przez prywatnych wierzycieli starych obligacji na nowe o niższej wartości i dłuższym okresie zapadalności. Te działania doprowadzą prawdopodobnie jeszcze dzisiaj do obniżenia ratingu Grecji do poziomi „selektywnej niewypłacalności”, jednak inwestorzy już od dawna dyskontują taką decyzję agencji ratingowych. Najważniejsze dane makro napłyną dziś zza Oceanu. Poznamy finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Po pięciu miesiącach wzrostów wartości indeksu do poziomu najwyższego od 11 miesięcy- 75 pkt., w lutym spodziewany jest spadek do 72,5 pkt. Na lekkie pogorszenie nastrojów wśród amerykańskich gospodarstw domowych największy wpływ mogą mieć rosnące ceny gazu oraz ropy. O godzinie 16:00 czasu polskiego poznamy liczbę sprzedanych nowych domów w styczniu. W ostatnich miesiącach na stosunkowo wysokim poziomie utrzymywała się liczba pozwoleń na budowę domów (w styczniu odnotowując wzrost o 5 tys. do 676 tys.), co może wskazywać na wzrost liczby sprzedanych nowych domów, gdyż do jej wyliczenia bierze się pod uwagę jedynie domy sprzedane przed ich wybudowaniem. Dziś rozpoczyna się szczyt ministrów finansów i prezesów banków centralnych krajów G20. Główny temat rozmów dotyczyć będzie zwiększenia środków pomocowych zgromadzonych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Jednak przy silnym sprzeciwie jaki prezentują Niemcy w tej sprawie, mało prawdopodobne wydaje się podjęcie decyzji o zdeponowaniu dodatkowych środków w MFW.
Wczorajsze umocnienie złotego kontynuowane jest również w dzisiejszych godzinach porannych. Przed rozpoczęciem sesji na Starym Kontynencie euro wyceniane jest na 4,16 złotego, natomiast dolar na 3,11. W dalszej części dnia możliwe jest ponowne umocnienie polskiej waluty. Kurs EUR/PLN powinien testować dziś dołki z początku miesiąca i jeżeli uda się je przebić, notowania szybko powinny dotrzeć do kolejnego wsparcia znajdującego się na poziomie 4,12. Natomiast kurs USD/PLN zniżki może wyhamować na linii 200- sesyjnej średniej kroczącej, która obecnie usytuowana jest tuż powyżej poziomu 3,09. Wsparciem dla notowań polskiej waluty jest zaplanowana na 29 lutego kolejna operacja płynnościowa Europejskiego Banku Centralnego, która ponownie może okazać się impulsem do wzrostów wartości aktywów uważanych za bardziej ryzykowne. Po tym jak 20 grudnia ECB pożyczył europejskim bankom niemal 500 mld EUR rentowności obligacji peryferyjnych krajów strefy euro wyraźnie spadły. Wywołało to optymizm również na innych rynkach, co znacznie wpłynęło na aprecjację złotego.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.