Korekta na GPW wciąż trwa
- Utworzono: poniedziałek, 27, luty 2012 12:03
Po mało udanych ostatnich dniach na warszawskim parkiecie, nowy tydzień rozpoczyna się też w nienajlepszych nastrojach. Podłożem tym razem nie są już tylko lokalne czynniki, które zaważyły na zachowaniu naszego parkietu w poprzednim tygodniu (podaż akcji PGE ze strony Skarbu Państwa oraz zapowiedź sprzedaży pakietu walorów PKO BP przez BGK).
Teraz chodzi już o mocniejsze schłodzenie koniunktury na zagranicznych giełdach. Tu oprócz naturalnej po solidnych tegorocznych zwyżkach skłonności do realizacji zysków, impulsem do działania jest ostatni wzrost cen paliw. To zwiększa obawy o kondycję konsumentów oraz zyski przedsiębiorstw. W dalszym ciągu jednak skala przeceny na rynkach jest zbyt mała, by mówić o zmianie średnioterminowych perspektyw rynków ryzykownych aktywów. Wciąż na kolejne tygodnie bardziej prawdopodobny jest scenariusz powrotu do wzrostów niż trwalszych zniżek.
Wymowny był pierwszy od wielu tygodni spadek notowań mniejszych spółek w minionym tygodniu. Indeks mWIG40 stracił przez ten okres 0,5%, co było pierwszą tygodniową zniżką od 7 tygodni, a sWIG80 poszedł w dół o 0,2%. Ostatni spadkowy tydzień zanotował 10 tygodni wcześniej. W obu przypadkach aktywność inwestorów w trakcie przeceny nie była duża, co pozwala wierzyć, że regres koniunktury ma tymczasowy charakter. Zachowanie mniejszych spółek jest bardziej miarodajne z uwagi na to, że ich notowania bardziej odzwierciedlają oceny perspektyw naszej gospodarki. Kursy blue chips są bardziej podatne na globalne spekulacje.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Skala dotychczasowego spadku na naszej giełdzie pozwala wierzyć w powrót zwyżek w kolejnych tygodniach
Na brytyjskim rynku mieszkaniowym w lutym trwa stagnacja cen
Rynki nieruchomości
W lutym, drugi kolejny miesiąc, ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii stały w miejscu, wynika z wyliczeń Hometrack. W skali roku zniżka cen wyniosła 1,4%. Imponujący wzrost nastąpił w zakresie liczby rejestrujących się u agentów nieruchomościowych. W skali miesiąca było to 18%, najwięcej od 5 lat. Specjaliści tłumaczą taki stan rzeczy wygasającym zwolnieniem od podatku dla nabywających pierwsze mieszkanie za mniej niż 250 tys. funtów. W kolejnych miesiącach oczekiwany jest raczej powrót cen mieszkań do spadków, niż ruch w górę.
W styczniu sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych nieco zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniosła 321 tys. (dane zannualizowane). Spadek wiązał się ze znaczącą rewizją grudniowych danych, które zostały podniesione z 307 tys. do 324 tys. To kolejne dane sugerujące stabilizację sytuacji w ostatnich miesiącach, ale nie wyraźną poprawę. Podaż mieszkań odpowiadała 5,6 miesiącom bieżącej sprzedaży, co było najniższym poziomem od 6 lat.
Od dewelopera
Ronson Development rozpoczął budowę osiedla Espresso, które zlokalizowane jest przy ul. Jana Kazimierza na warszawskiej Woli. Deweloper wprowadza do sprzedaży ponadto nową pulę mieszkań. W inwestycji, której zabudowa sięgać będzie 9 pięter znajdzie się łącznie 650 mieszkań o rozkładzie od 1 do 5 pokoi realizowanych w czterech etapach, przy czym planowany termin oddania do użytkowania I etapu to IV kwartał 2013 roku. Na terenie osiedla dostępna będzie bezprzewodowa sieć internetowa wi-fi, powstanie również bistro, siłownia dla mieszkańców oraz "Klub malucha" dla najmłodszych.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5742 gości