Rentowność obligacji w USA znowu rośnie
- Utworzono: czwartek, 20, wrzesień 2018 09:20
Wall Street w środę miała tylko jedno zadanie - pokazać, czy jej prawdziwe oblicze zobaczyliśmy w poniedziałek (spadki indeksów), czy we wtorek (zwyżki). Nie było nowych impulsów, które mogłyby pokierować rynkami, więc bardziej prawdopodobne było dążenie do ustanowienie nowych rekordów albo wejście rynków w stan wyczekiwania na nowe impulsy.
W środę w USA opublikowany został raport o sierpniowej liczbie rozpoczętych budów domów i pozwoleń na ich budowę. Dowiedzieliśmy się, że rozpoczęto o 9,2% więcej niż w lipcu budów (oczekiwano 5,3%) i wydano o 5,7% mniej pozwoleń (oczekiwano wzrostu o 0,6%).
W środę na rynku surowcowym ropie pomógł raport o zmianie zapasów ropy i paliw, dzięki czemu pokonała poziom 70 USD i wyrysowała formacje podwójnego dna. Teoretycznie zapowiada to wzrost ceny przynajmniej do 76 USD.
Dla Wall Street ważne było to, że rosła rentowność obligacji USA, Rentowność dziesięcioletnich obligacji pokonała znowu poziom 3%, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo trwałego wybicia z 30. letniego kanału trendu spadkowego.
Gracze jednak na razie nie widzą zagrożeń (a powinni). Wręcz przeciwnie - zyskiwał sektor bankowy, bo wyższe stropy bankom będą pomagały w wypracowaniu wyższych zysków. Wzrost ceny ropy pomagał sektorowi paliowemu. NASDAQ jednak nieco tracił, więc S&P 500, indeks szerokiego rynku, stanął w rozkroku i trzymał się blisko poziomu neutralnego. Tak się też ta sesja zakończyła - S&P 500 mikroskopijnie zyskał, a NASDAQ nieznacznie stracił.
W Polsce w środę GUS opublikował raport o dynamice produkcji w sierpniu. Dowiedzieliśmy się, że produkcja wzrosła o 5% r/r (oczekiwano 5,2%). Produkcja po uwzględnieniu czynników sezonowych też wzrosła o jedynie 5%. Dane na pozór były słabe, ale wynikało to z wysokiej bazy w sierpniu 2018 roku. Poza tym wysoka temperatura i szczyt sezonu urlopowego tez produkcji nie pomagały. Doskonale zachowała się produkcja budowlano-montażowa - wzrost o 20,0% r/r.
GPW we wtorek przed południem pokazywała, że w tygodniu z wygasaniem kontraktów na WIG20 nie należy oczekiwać sesji o dużym znaczeniu prognostycznym. Owszem, WIG20 rozpoczął sesję od wzrostu - podobnie jak inne indeksy europejskie, ale po 30 minutach zanurkował i zabarwił się na czerwono. Honor blue chipów ratowały wzrosty cen akcji PKO BP i Pekao.
Po tym ataku podaży WIG20 powoli wracał do poziomu neutralnego. Rósł mWIG40, ale spadał sWIG80. Po południu WIG20 już spokojnie rósł. W okolicach pobudki w USA zyskiwał nawet wtedy, kiedy na innych giełdach trwał marazm połączony z osuwaniem się indeksów.
Dopiero przed rozpoczęciem sesji w USA indeksy przez chwilę osunęły się, ale szybko wróciły do poprzednich poziomów, a potem szybko WIG20 powędrował wyżej. Zyskiwał już około półtora procent, ale znowu (podobno jak we wtorek) popyt nieco "odpuścił”. Indeks zyskał jednak 1,26%. Zyskał też (0,66% mWIG40), nieznacznie stracił sWIG80.
Teoretycznie duży wzrost obrotu kazałby powiedzieć, że rynek kieruje się na północ. Szczególnie, że skompilowany indeks rynków rozwijających się też się tam przesuwa. Nie dostaliśmy jeszcze jednak technicznych sygnałów kupna, a piątkowe wygasanie linii kontraktów nadal wykoślawia obraz rynku.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5756 gości