Risk on
- Utworzono: wtorek, 16, październik 2018 22:05
Wtorkowa sesja przyniosła nam kolejną próbę uspokojenia nastrojów po zeszłotygodniowym załamaniu. Wprawdzie Hang Seng wzrósł o symboliczne +0,07%, a giełda w Szanghaju traciła, ale już Nikkei zyskało +1,2%. Wartość ta okazała się punktem odniesienia dla Europy, nieco więcej na plusie jest DAX, a pozostałe parkiety, szczególnie ten najbardziej wolatylny (Mediolan) zyskują jeszcze więcej (od +1,5 do +2,1%). Negatywnie odstaje tylko brytyjskie FTSE (+0,4%) za sprawą wiszącej nad parkietem kwestii Brexitu. Ciekawe są te wyśmienite nastroje we Włoszech, które wskazują, że fakty też można kupować, o ile są złe. Włoski rząd przyjął wczoraj wieczorem projekt budżetu, który nieuchronnie doprowadzi do dalszego szybkiego wzrostu zadłużenia i konfliktu z UE.
Gdyby szukać innych źródeł poprawy humorów (czy raczej zwykłego odreagowania), warto wspomnieć o kolejnych sondażach wyborczych z USA. Na ostatniej prostej szanse Demokratów na odbicie Kongresu z rąk Republikanów zaczynają maleć, a przebieg kampanii wskazuje na to, że wierchuszka partii jednoczy się wokół prezydenta, zaś jego krytycy wycofują się w cień. Daje to szanse na kontynuację ekspansywnej polityki fiskalnej, gdyby wzrost zaczął spowalniać.
Po sesji poznamy wyniki Netflix. Drugi z rzędu zawód wynikowy najdroższej spółki z czołówki IT może spowodować lawinę, pozytywne zaskoczenie co do liczby subskrybentów da kolejny impuls NASDAQ. Inne publikacje, m.in. raport Goldman Sachs, były dziś bardzo dobre i wspierają rynek akcji.
Poza inflacją bazową (spadek z 0,9% r/r do 0,8% r/r) poznaliśmy dziś w Polsce dane z rynku pracy, które zaskoczyły negatywnie. Dynamika zatrudnienia spadła z 3,4% r/r do 3,2% r/r (konsensus: 3,4% r/r), a płace z 6,8% r/r do 6,7% r/r (konsensus: 7,1% r/r). Jest to niepokojący sygnał, jak zwracają uwagę ekonomiści nie było jeszcze w Polsce przypadku, gdy dynamika zatrudnienia zaczęła hamować z wysokich poziomów, by w ciągu kolejnych kilku miesięcy znaleźć się na nowych szczytach. Oczywiście wszystko może się wydarzyć pierwszy raz, ale publikacja potwierdza tezę o nadchodzącym chłodzeniu się polskiej gospodarki. Jeżeli chodzi o stopy zwrotu na GPW niekoniecznie jest to zjawisko negatywne - presja kosztowa (szczególnie płacowa) pozostaje jednym z głównych czynników kontrybuujących negatywnie do zysków spółek.
WIG20 zyskał dziś +2,2%, mWIG40 +1,1%, a sWIG80 spadł o -0,4%. Struktura odbicia głównego indeksu (WIG5+CD Projekt jako główni kontrybutorzy) ewidentnie wskazuje na popyt zagraniczny. Luka z 11 października została zamknięta, wybicie powyżej 2220 da sygnał do dalszych wzrostów.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5853 gości