Netflix uratował honor?
- Utworzono: środa, 17, październik 2018 21:20
Wczorajszy wystrzał amerykańskich indeksów nie do końca przekonał inwestorów na Starym Kontynencie. Większość europejskich indeksów rozpoczęła sesję na dodatnich poziomach, jednak po kilku godzinach po zwyżkach nie pozostało już ani śladu. Przez większą część sesji WIG20 oscylował wokół poziomów neutralnych, jednak silna fala pogorszenia nastrojów nadeszła dopiero wraz z otwarciem giełdy za oceanem, która w początkowej fazie łapie oddech po wczorajszej zwyżce (w momencie pisania komentarza S&P500 traci -0,6% a Nasdaq -0,5%). W tych warunkach polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie środową sesję spadkiem o -0,8%, z kolei mWIG40 zyskał +0,1% a sWIG80 +0,2%.
Można powiedzieć, że Netflix, który w trakcie ubiegłego sezonu wynikowego pozostawił wraz z Facebookiem głęboką rysę na FAANG-ach, w dniu wczorajszym uratował swój honor, a zarazem przywrócił wiarę w amerykański sektor technologiczny. Liczba subskrybentów Netflixa wzrosła w trzecim kwartale o 6,96 mln w porównaniu z 5,15 mln w drugim kwartale, wyniki finansowe zaprezentowane przez spółkę również okazały się być zadowalające. Wygląda na to, że dotychczasowy przebieg sezonu wynikowego pomaga zapomnieć o gwałtownej przecenie, która przetoczyła się przez rynki na początku miesiąca. Pokazuje to chociażby indeks zmienności VIX, który niespełna tydzień temu znalazł się na najwyższym poziomie od lutego, natomiast w chwili obecnej dynamicznie zmierza w kierunku 15 pkt., co można w uproszczeniu uznać za powrót do półrocznej średniej. Czy zatem mamy do czynienia po raz kolejny z korektą typu "V”? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest proste, a lista ryzyk pozostaje niezmiennie długa. Warto jednak pamiętać, że nic tak dobrze nie odwzorowuje zachowania rynku w średnim terminie jak faktyczne wyniki spółek, a te prawdopodobnie w obecnym sezonie wynikowym nie powinny zawodzić.
Po wczorajszych słabszych danych z polskiego rynku pracy, dziś przyszła kolej na równie negatywne zaskoczenie w kontekście danych o produkcji. We wrześniu dynamika produkcji przemysłowej znalazła się na poziomie 2,8% r/r. Wprawdzie po odsezonowaniu (wyeliminowaniu negatywnego efektu kalendarzowego) dynamika znajduje się w okolicach 5,4% r/r, niemniej jednak usprawiedliwienie w postaci niższej liczby dni roboczych jest naszym zdaniem niewystarczające. Warto zwrócić uwagę na pogarszające się otoczenie zewnętrzne naszej gospodarki, na co między innymi wskazują spadki w niektórych branżach eksportowych. Natomiast niezmiennie dwucyfrowy wzrost utrzymywany jest w przypadku produkcji budowlano-montażowej (16,4% r/r vs 20% r/r w sierpniu), na co niewątpliwie ma wpływ stymulowana inwestycjami publicznymi branża budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (23,1% r/r vs 30,5% r/r w sierpniu). Nie zmienia to jednak faktu, że dynamika wzrostu PKB w 3Q2018 najprawdopodobniej pożegnała się na dobre ze słynną "piątką”.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5760 gości