Realizacja zysków na Wall Street
- Utworzono: poniedziałek, 05, listopad 2018 09:10
Na Wall Street w piątek zapowiadało się bardzo słabe zakończenie tygodnia (przez reakcję na kwartalne wyniki Apple), ale bykom w Azji i w Europie bardzo pomogły informacje o możliwej umowie USA - Chiny.
Donald Trump przeprowadził rozmowę z Xi Jinpingiem i bardzo chwalił jej wydźwięk. Poza tym agencja Bloomberg twierdzi, że prezydent Trump chce zawrzeć porozumienie prezydentem z Xi Jinpingiem podczas szczytu G-20 30.11 - 1.12.18. Trump polecił też przygotowania listy potencjalnych warunków takiego porozumienia.
Jak już w piątek pisałem to znowu jest zagrywka wyborcza (znowu, bo taką zagrywką jest też wysłanie wojsk na granicy z Meksykiem) i wcale nie jest pewne jak się ten szczyt zakończy, ale giełdy dostały datę, przed która trudno będzie niedźwiedziom kontynuować trend spadkowy (o ile Donald Trump nie zmieni zdania po wyborach).
Jak zwykle w pierwszy piątek miesiąca, opublikowany został miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Dowiedzieliśmy się, że w październiku zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 250 tys. (oczekiwano 190 tys.), a zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 246 tys. (oczekiwano 184 tys.). Weryfikacja danych z poprzedniego miesiąca podniosła liczbę miejsc pracy. Stopa bezrobocia wyniosła tak jak oczekiwano 3,7%. To były bardzo dobre dane.
Publikacja amerykańskich zamówień przemysłowych we wrześniu przemknęła niezauważona przez rynki, ale odnotujmy, że wzrosły one o 0,7% m/m (oczekiwano 0,5%).
Na Wall Street indeksy rozpoczęły sesję małymi zmianami - S&P 500 rósł, a NASDAQ spadał. Potem jednak okazało się, że byki nie mają już chęci po raz n-ty dyskontować zbliżających się rozmów USA-Chiny. Skupiono się na wynikach spółek, a to doprowadziło do realizacji zysków. Indeks S&P 500 stracił 0,63%, a NASDAQ 1,04%. Rynek jest na rozdrożu. Nadal nie widać końca trendu spadkowego, ale rozstrzygnąć o kierunku powinny wtorkowe wybory.
W piątek, podobnie jak w innych krajach, opublikowano w Polsce indeks PMI dla przemysłu. Jego wartość spadła z 50,5 na 50,4 pkt. (oczekiwano 50,1 pkt.). Dane nieco lepsze od oczekiwań, ale sygnalizująca, że gospodarka nie będzie się już szybko rozwijała.
Markit pisze, że "Szczególnie widoczny był trzeci z rzędu spadek liczby nowych zamówień eksportowych, najszybszy od sześciu lat." oraz, że "Tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od dwóch lat, a liczba nowych zamówień i wielkość produkcji minimalnie wzrosły"
W piątek nie dziwiło to, że GPW rozpoczęła sesję solidną zwyżką. WIG20 szybko zyskał dwa procent. Zwyżka indeksów na Wall Street i zapowiedzi umowy USA - Chiny pomagała indeksom europejskim. U nas również publikacja raportu z rynku pracy w USA zahamowała wzrost indeksu, który zaczął się osuwać. Jednak, inaczej niż na innych giełdach europejskich, obóz byków nie poddał się - indeks WIG20 zyskał 2,13% (drugi raz na dużym obrocie) i wygenerował wstępny sygnał kupna.
Dzisiaj najpewniej rozpoczniemy sesję małym spadkiem indeksów (pokłosie sesji na Wall Street i czekanie na wybory w USA). Końcówka jak to się dzieje najczęściej będzie zależałą od zachowania Wall Street, a tam przed wyborami inwestorzy niechętnie będą mocniej wkraczali na rynek.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5810 gości