Przecena banków na GPW
- Utworzono: piątek, 16, listopad 2018 21:40
Piątkowa sesja na GPW przyniosła mocną przecenę sektora bankowego. O ile spadek akcji Idea Banku oraz Getin Noble Banku można uzasadniać efektem wtórnym wybuchu afery wokół KNF, o tyle dołączenie do przeceny takich spółek jak Pekao SA czy PKO BP jest już zastanawiające. WIG-Banki stracił na piątkowej sesji -4%, przy czym wspomniane akcje Pekao SA oraz PKO BP zniżkowały odpowiednio o -3% oraz -6%, wnosząc największą ujemną kontrybucję w indeksie WIG20. Wśród polskich blue chipów relatywnie dobrze zachowywał się dziś sektor energetyczny, kontynuujący dobrą passę z czwartku.
WIG20 zakończył ostatecznie piątkową sesję spadkiem o -1,7%. Bez przeceny nie obyło się również wśród indeksów reprezentujących drugą i trzecią linię spółek - mWIG40 stracił -1,9% a sWIG80 -0,4%. Niemal 2-proc. spadek indeksu średnich spółek był w dużej mierze pokłosiem przeceny akcji Millenium (-4,2%), które wpisały się w skrajnie negatywne nastroje gromadzące się wokół sektora bankowego. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, w pozostałej części Starego Kontynentu dominują mieszane nastroje - niemiecki DAX oscyluje wokół poziomu neutralnego, a francuski CAC40 traci ok. -0,2%.
O godzinie siedemnastej amerykański indeks S&P500 traci ok. -0,1% a Nasdaq -0,5%. Szczególną uwagę zwracają taniejące ok. -17% akcje Nvidii - producent procesorów opublikował gorsze od oczekiwań wyniki za 3Q2018, które zarząd tłumaczy między innymi niekorzystnymi zmianami na rynku kryptowalut. Faktem jest, że ubiegłoroczna popularność i wzrost wartości kryptowalut doprowadził do tego, że produkcja sprzętu dedykowanego produkcji Bitcoinów stała się dość istotną częścią biznesu. Ostatnie zniżki wartości kryptowalut doprowadziły do nieoczekiwanego spadku popytu na tego typu urządzenia i wzrostu zapasów spółki.
Dzisiejsze osłabienie dolara przywróciło nieco blasku złotu. Cena "królewskiego kruszcu” w ostatnich dniach ponownie zbliżyła się do psychologicznej bariery 1200 USD/oz. Szczególnie w letnich komentarzach wspominaliśmy o rekordowo dużej liczbie krótkich pozycji spekulacyjnych na złocie. W ostatnim miesiącu mogliśmy zaobserwować kilka pojedynczych zrywów cenowych surowca - w dużej mierze była to pochodna zamykania krótkich pozycji, a więc zalążek swego rodzaju "short squeeze”, który wciąż pozostaje w naszej ocenie prawdopodobnym scenariuszem. Trzeba jednak przyznać, że liczba shortów wciąż pozostaje na wysokim poziomie i trudno się temu dziwić, mając do czynienia z EURUSD w okolicach 1,13. Niewątpliwe, ogromną szansą dla złota byłyby pierwsze przymiarki Rezerwy Federalnej do rewizji forward guidance na kolejny rok, co jest w naszej ocenie prawdopodobne już na początku 2019 r.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5767 gości