Rynki akcji przed poważnym testem
- Utworzono: wtorek, 15, styczeń 2019 08:45
Rynki akcji, które w końcówce ubiegłego tygodnia wytracały stopniowo impet po odbiciu, które pozwoliło S&P500 odrobić około 10% od wigilijnych minimów, stanęły dziś przed poważnym testem. Opublikowane w godzinach nocnych dane o chińskim handlu w grudniu okazały się bardzo złe - eksport spadł o -4,4% r/r (vs. konsensus 3,0% r/r), a import o -7,6% r/r (vs. konsensus 5% r/r).
Najgorsza od 2016 r. publikacja potwierdza wcześniejsze informacje z innych krajów azjatyckich i wywiera dodatkową presję na chińskie władze, by wzmocnić stymulację fiskalną i monetarną - obecnie prowadzone działania wyraźnie ustępują skalą tym podjętym trzy lata temu, a kwestia porozumienia z USA wciąż nie jest przesądzona. Wprawdzie statystyki mogą być zaburzone przez wojnę handlową (przesunięcia transakcji z końca roku na przełom 3Q/4Q, gdy notowano pozytywne niespodzianki), ale Hang Seng stracił dziś -1,4%, a Shanghai Composite -0,7%.
Niespodzianką nie były minusy w Europie, która czeka na jutrzejsze (o ile nie dojdzie do ponownego przesunięcia) głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin w sprawie Brexitu. Weekendowe sondaże wskazywały, że premier T.May przegra nawet 200-250 głosami, dzisiejsze doniesienia mówią o rozpaczliwych działaniach w celu zmiany układu sił. Scenariuszem bazowym pozostaje jednak opowiedzenie się parlamentu przeciw porozumieniu z UE oraz następujące krótko potem wotum nieufności dla pani premier. Ilość możliwych scenariuszy dalszych działań jest na tyle duża, że ciężko przewidzieć wpływ takiego rezultatu na rynki akcji. Prawdopodobnie należy oczekiwać umocnienia się funta i euro względem dolara, co mogłoby pozwolić także złotu na osiągnięcie nowych szczytów. Gra na pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii pozostaje jednak ryzykowna, po dość silnym odbiciu w ostatnich tygodniach nie można wykluczać, że indeksy giełdowe zachowają się dokładnie odwrotnie niż w referendum, tzn. krótkotrwałe wzrosty szybko przemienią się w kolejną falę spadkową na fali obaw o "twardy Brexit”.
W tej chwili wydaje się, że wszystkie pozytywne czynniki zostały na razie zdyskontowane, a bilans ryzyk na świecie ponownie staje się negatywny. Nadzieja na kontynuację wzrostów zasilana jest przede wszystkim rozpoczęciem sezonu wynikowego w USA, ale sprawozdanie Citibanku nie napawa optymizmem, szczególnie przez trzy kolejne dni, gdy inni przedstawiciele sektora (JP Morgan, Wells Fargo, BofA, BNY Mellon, Goldman Sachs, Morgan Stanley) zdominują media.
WIG20 stracił na zamknięciu -0,3%, mWIG40 -0,7%, a sWIG80 zyskał +0,5%. Obroty na dużych spółkach były przeciętne, na średnich nadzwyczaj niskie. Po ubiegłotygodniowej pasywności GPW, związanej być może z chaosem informacyjnym wokół PPK, warszawski parkiet prezentował się dziś przeciętnie na tle Europy.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5752 gości