Kolejna niewykorzystana okazja
- Utworzono: środa, 13, luty 2019 18:45
Mocne wzrosty w Azji ponownie nie dotarły na GPW. Indeks Hang Seng (^HSI, 28497.59 +1.16%, News) zyskał +1.2% a chiński Shanghai Composite +1,8% - jest to efekt wczorajszej wypowiedzi prezydenta D. Trumpa dotyczącej możliwości przedłużenia terminu negocjacji amerykańsko-chińskich. Rynek już od pewnego czasu przestał wierzyć w możliwość nałożenia kolejnych ceł na produkty importowane z Państwa Środka, niemniej łagodny ton amerykańskiego prezydenta w kwestii wojny handlowej jest przez inwestorów zawsze "mile widziany”.
Dobry grunt do wzrostów nie został jednak wykorzystany na naszym parkiecie, a WIG20 od początku sesji raził swą słabością na tle reszty Europy. Wprawdzie dobre otwarcie za oceanem nieco podniosło morale obozu byków, niemniej WIG20 zakończył ostatecznie środową sesję ze zniżką o -1%. Największą ujemną kontrybucję wniosły dziś akcje PKN Orlen (-2,1%) oraz PKO BP (-1,3%). Natomiast po drugiej stronie rynku znalazł się KGHM ze wzrostem o +1,1%. Łączna wartość obrotów wśród największych spółek ponownie nie zachwyciła i wyniosła zaledwie 520 mln zł. W trakcie sesji indeks blue chipów solidnie naruszył wsparcie na poziomie 2350 pkt. - ewentualny zasięg ruchu spadkowego wywołanego przebiciem wspomnianego poziomu oscyluje w granicach 100 pkt., a zatem wciąż można mówić o tym, że "balansujemy na krawędzi”. Niezmiennie relatywnie lepiej zachowuje się sWIG80, który stracił dziś -0,2%, jednak od początku roku zwraca uwagę zarówno analityków i inwestorów niemal 9-proc. stopą zwrotu.
Grudniowa dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro obniżyła się o -4,2% r/r, co jest najgorszym odczytem od niemal dekady. Należy jednak zaznaczyć, że na dzisiejsze dane inwestorzy zareagowali z "chłodną głową” - niedawna seria negatywnych odczytów z największych gospodarek Eurolandu przygotowała już rynek na niemiłą niespodziankę. Tymczasem kurs eurodolara ponownie zszedł poniżej poziomu 1,13 EUR/USD, mimo to mogłoby się zdawać, że ostatnie umocnienie amerykańskiej waluty w ujęciu koszykowym zaczyna się powoli wyczerpywać. Zarówno wyczekiwane wydarzenia polityczne (amerykańsko-chińskie porozumienie handlowe, każdy scenariusz ws. Brexitu poza "twardym” wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii), jak i coraz bardziej wyczekiwana korekta Wall Steet, powinny sprzyjać depracjacji dolara. Warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że siła USD z ostatnich kilku sesji kontrastuje z zachowaniem rynku długu, co przy narastającej dywergencji zwiększa prawdopodobieństwo skokowego dostosowania.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5857 gości