Czy minutki potwierdzą, że podwyżki się skończyły?
- Utworzono: środa, 20, luty 2019 19:00
Po bardzo spokojnej sesji amerykańskie indeksy zamknęły się wczoraj na symbolicznych plusach, które w przypadku S&P500 i Nasdaq wyniosły niecałe +0,2%. Kończący się sezon wynikowy najłatwiej chyba podsumować jako oglądany przez inwestorów jednym okiem.
Zgodnie z analizami Morgan Stanley, spółki, które ogłaszały lepsze od oczekiwań wyniki, rosły przeciętnie o +3,1% w ciągu kolejnych trzech sesji, te, które publikowały sprawozdania gorsze od przewidywań praktycznie nie spadały (-0,4% w takim samym okresie). Nie jest to coś, co można wytłumaczyć prognozami na 2019, które w olbrzymiej większości były rewidowane w dół, ale jedynie zwrotem w retoryce Fed i nadziejami na amerykańsko-chińskie porozumienie.
Płynące z Twittera Donalda Trumpa potwierdzenia, że początek marca nie jest już traktowany jako nieprzekraczalny termin zakończenia negocjacji wciąż mają wpływ na giełdy, mimo że jest to oczywiste od czasu, gdy wiadomo, że do początku przyszłego miesiąca nie dojdzie do spotkania pomiędzy prezydentami obu mocarstw. Swoją cegiełkę do utrzymania sielskiego nastroju na Wall Street dołożyła też L.Mester (członkini FOMC), która poparła wstrzymanie redukcji bilansu Fed w tym roku.
W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym liczy się tylko jedna pozycja, czyli wieczorna publikacja zapisu dyskusji z ostatniego posiedzenia FOMC. Pomoże ona stwierdzić, w jakim stopniu członkowie Komitetu są zgodni co do kierunku dalszych działań, zinterpretowanego w ciągu ostatniego miesiąca przez rynek jako całkowite zaniechanie planów dalszych podwyżek stóp procentowych. Choć sami pozostajemy przy opinii, że pewny już brak kolejnego ruchu w marcu będzie prawdopodobnie oznaczał koniec cyklu, niewykluczone, że w minutkach mogą pojawić się sformułowania, które zachwieją przekonaniem, że Fed nieformalnie przekreślił w styczniu wcześniejszą komunikację. Coraz więcej uwagi będzie także skupionej na tematyce kończenia programu zacieśnienia ilościowego.
Na giełdach azjatyckich widzieliśmy dziś wyłącznie zieleń, Nikkei wzrosło o +0,6%, Hang Seng o +1,0%, a Shanghai Composite o +0,2%. Komunikowana ostatnio przez prezesa Kurodę determinacja, by utrzymać program QE po kres czasu, a nawet zwiększyć jego skalę, gdyby jen się umacniał, całkowicie przyćmiła słabe dane o japońskim bilansie handlowym. Odnotujmy jednak, że eksport w kraju Kwitnącej Wiśni odnotował w styczniu spadek o -8,4% r/r, wyraźnie większy od konsensusu (-5,5% r/r). Dane są najsłabsze od ponad dwóch lat.
Na głównych europejskich giełdach obserwujemy wyraźne wzrosty, którym przewodzi DAX. Poważnym testem ich trwałości będzie jutrzejsza sesja, podczas której poznamy wstępne dane o lutowym PMI w strefie euro. WIG20 zyskał na zamknięciu +2,0%, mWIG40 +0,6%, a sWIG80 +0,3%. Wyższe obroty, silna końcówka sesji i kontrybucje czołówki indeksu wskazują na ożywienie inwestorów zagranicznych. Najsilniejszą spółką było dziś przez dużą część sesji PGNiG (+3,4%) po komunikacie o tym, że podwyżka taryfy gazowej umożliwi segmentowi obrotu i magazynowania wyjście na zero na poziomie wyniku EBITDA, dopiero na ostatniej prostej wyprzedził je Orlen (+4,1%) i KGHM (+3,4%).
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5748 gości