Obroty lepsze, stopy zwrotu niekoniecznie
- Utworzono: czwartek, 28, luty 2019 21:20
Czwartkowa sesja pod względem obrotów prezentowała się od dobrej strony, jednak ze stopami zwrotu nie było już tak dobrze. Analizując wykres porównujący notowania WIG20 z niemieckim DAX-em, rysująca się od dwóch tygodni dywergencja między indeksami uległa w ostatnim czasie dość wyraźnemu rozszerzeniu.
Polski indeks blue chipów zakończył czwartkową sesję z delikatnym spadkiem o -0,1%, osiągając przy tym dawno niewidziane obroty przekraczające próg 900 mln zł. Kolor zielony pojawił się natomiast w przypadku sWIG-u, który zyskał +0,9%, sztuka ta z kolei nie udała się na mWIG-u, który stracił -0,7%.
Dzisiejsze szczegółowe dane na temat polskiego wzrostu gospodarczego w 4Q2018 potwierdziły przyhamowanie dynamiki do 4,9% r/r względem 5,1% r/r w 3Q2018. Dość zaskakujący na pierwszy rzut oka wydaje się być fakt, że słabsza dynamika była skutkiem osłabienia popytu wewnętrznego, a nie kontrybucji eksportu netto. Wprawdzie konsumpcja niezmiennie odgrywa pierwszoplanową rolę pod względem wkładu do wzrostu PKB (2,2 pp), jednak jej dynamika w ostatnim kwartale poprzedniego roku wyhamowała z 4,5% r/r do 4,3% r/r. Tymczasem kontrybucja wspomnianego eksportu netto wyniosła 0,2 pp wobec -0,9 pp w 3Q2018. Mogłoby się zdawać, że słabnąca konsumpcja, w obliczu rozszerzenia programu 500+ oraz wprowadzenia "trzynastej emerytury” jest zjawiskiem przejściowym i w kolejnych kwartałach bieżącego roku ponownie powróci powyżej 5-proc. dynamiki wzrostu. Jednocześnie, w tym momencie możemy pokusić się o wstępną prognozę, sugerującą że zabieg ten zamortyzuje skalę osłabienia wzrostu polskiego PKB w 2019 r., nie pozwalając na zejście poniżej progu 4%.
Po opóźnieniach spowodowanych government shutdown w końcu poznaliśmy również wstępny odczyt amerykańskiego PKB za 4Q2018. W ostatnim kwartale poprzedniego roku gospodarka USA wzrosła o 2,6% r/r saar względem 3,4% r/r saar w 3Q2018. Biorąc pod uwagę powyższe dane, wzrost za cały 2018 r. nie przekroczył prognozowanego jeszcze nie tak dawno poziomu 3% i znalazł się w okolicach 2,9%. Tymczasem większość ekonomistów nie ukrywa, że w bieżącym kwartale oczekuje się wyraźnego zejścia dynamiki wzrostu poniżej 2%. Należy pamiętać, że walka o słynny "mur” ograniczyła wzrost amerykańskiego PKB o ok. 0,2 pp, co w ujęciu zannualizowanym daje 0,8-1,0 pp.
Na koniec warto powiedzieć kilka słów o opublikowanej dziś przez Ministerstwo Finansów strategii rozwoju rynku kapitałowego. Wprawdzie lista planowanych działań jest stosunkowo długa, niemniej z naszego punktu widzenia szczególnie ciekawa wydaje się być propozycja umożliwienia stosowania zabiegów optymalizacji podatkowej przy inwestycjach w jednostki uczestnictwa funduszy. W praktyce najprawdopodobniej oznaczałoby to, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku akcji, kompensowanie strat z zyskami w ramach optymalizacji podatkowej mogłoby następować również na poziomie transakcji wykonywanych w ramach jednostek funduszy. Z ciekawszych propozycji należy również wymienić obniżenie opodatkowania dywidend od długoterminowych inwestycji (powyżej 3 lat) oraz uznania 125% kosztów przygotowania IPO za koszt podatkowy.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5821 gości