Marazm po wygaśnięciu kontraktów
- Utworzono: poniedziałek, 18, marzec 2019 19:00
Weekend nie przyniósł przełomowych dla rynków informacji, co nie przeszkodziło giełdzie w Hong Kongu wzrosnąć w poniedziałek o +1,4%, a w Szanghaju o +2,5%. Determinacja władz, by słabnący wzrost powstrzymać stymulacją fiskalną (tym razem w formie obniżek podatków) zrównoważyła nawet pogłoski o tym, że spotkanie Xi Jinpinga z Donaldem Trumpem może się przesunąć w czasie nawet do czerwca (obecny konsensus sugeruje raczej kwiecień).
O ile nie okaże się jednak, że np. w 2Q2019 możliwe jest zawieszenie wprowadzonych przez amerykańską administrację ceł, jest to negatywna wiadomość dla globalnego wzrostu, a nerwowość co do finału rozmów będzie musiała się pojawić niezależnie od ilości zapewnień obu stron, że "wszystko jest na właściwej drodze”.
Rynki europejskie znajdują się w większości na wyraźnych plusach, które największe są obecnie na "peryferiach” (Włochy, Hiszpania) i wspieranej przez słabego funta giełdzie w Londynie. Czerwonym punktem na mapie Europy od przedpołudnia są Niemcy, choć spadki na DAX są minimalne.
Wskaźniki inflacji bazowej za pierwsze dwa miesiące roku (publikowane zawsze w 1Q2019 z opóźnieniem z uwagi na dostosowania w koszyku inflacyjnym) wskazują, że najważniejsza z miar (inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii) osiągnęła w ubiegłym miesiącu poziom 1,0% r/r, co stanowi istotny ruch z grudniowego 0,6% r/r (w styczniu także zaskoczyła pozytywnie dynamiką 0,8% r/r). Poziomy wciąż nie są wysokie i w żadnym razie nie grożą na razie zmianą retoryki RPP, ale wystarczyły, by polski złoty umocnił się względem wszystkich ważniejszych walut, co zaowocowało m.in. spadkiem EURPLN poniżej bariery 4,30.
GUS podał także dane o bilansie rachunku obrotów bieżących, którego saldo wyniosło w styczniu 2316 mln EUR i było dużo wyższe od oczekiwań, przede wszystkim dzięki rekordowej nadwyżce w handlu usługami (4,5% PKB). Nadwyżkę wypracowano także o obrocie towarami (+279 mln EUR), ale miało to miejsce przy wyhamowaniu dynamik zarówno eksportu, jak i importu.
Jeden dzień trwało ożywienie na GPW, dziś stopy zwrotu ze wszystkich indeksów oscylowały wokół zera, najsłabiej wypadał przez większość dnia mWIG40. Ostatecznie WIG20 stracił -0,02%, mWIG40 -0,1%, a sWIG80 -0,3%. Bohaterami sesji były JSW (+4,7%) i CCC (+5,0%), wśród mniejszych spółek bardzo silnie zyskiwał Getin Noble Bank (+12,7%) po informacjach, że przedterminowo została spłacona pożyczka z NBP, wymuszona przez listopadową panikę.
Pomijając dalszy ciąg Brexitowej sagi, najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie środowe posiedzenie Fed, po którym powinniśmy poznać harmonogram kończenia programu QT. Posiedzenie będzie bardzo ciekawe także z uwagi na pytanie, czy bardzo silne wzrosty w USA od początku roku zaczynają wpływać na oczekiwania członków FOMC.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2343 gości