Senna atmosfera na początku tygodnia
- Utworzono: poniedziałek, 25, marzec 2019 21:24
Piątkowe spadki odnotowane w Europie oraz w USA zatrzymały również Azję - indeks Hang Seng zaliczył w poniedziałek spadek o 2%, a japoński Nikkei stracił 3%. Tymczasem początek tygodnia na Starym Kontynencie przebiegał pod znakiem umiarkowanej przeceny, która w przeważającej mierze nie przekraczała 0,5%. W taki układ rynku wpisał się również WIG20, który ostatecznie zniżkował o 0,3%, osiągając przy tym bardzo niską wartość obrotów na poziomie 428 mln zł.
Większa przecena dotarła z kolei do drugiej i trzeciej linii spółek - mWIG40 stracił 1,7% a sWIG80 0,5%. W przypadku indeksu reprezentującego średnie spółki, największą ujemną kontrybucję wniosły akcje Millenium (-2,6%) oraz Kruka (-4,8%), należy jednak wspomnieć o sporej szerokości przeceny (zaledwie 11 spółek w tym indeksie znalazło się powyżej kreski).
Spośród opublikowanych dziś danych makro, warto zwrócić uwagę na marcowy odczyt indeksu Ifo, który obrazuje aktywność w niemieckiej gospodarce. Okazuje się, że jego wartość zaskoczyła pozytywnie i znalazła się na poziomie 99,6 pkt. (odbijając od dołka na poziomie 98,7 pkt. odnotowanego w poprzednim miesiącu). Wprawdzie subindeks dotyczący przemysłu nie uległ poprawie, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że duża skala spadku, którą ujrzeliśmy w opublikowanym w piątek wstępnym odczycie przemysłowego PMI za marzec (44,7 pkt. vs konsensus 48 pkt.) nie znajduje twardego potwierdzenia w podobnych wskaźnikach koniunktury. Warto zaznaczyć, że ubiegłotygodniowy indeks nastrojów ZEW również zaskoczył pozytywnie, kontynuując odbicie zainicjowane na przełomie 2018 i 2019 r. "Poturbowany” po piątkowej sesji eurodolar odzyskuje dziś nieco sił, wracając ponownie powyżej granicy 1,13 EUR/USD.
W tym tygodniu w centrum uwagi pozostanie temat Brexitu. Na chwile obecną doniesienia medialne wskazują na rosnącą presję ze strony ministrów w rządzie T. May, którzy domagają się złożenia dymisji przez brytyjską premier. W tym kontekście dodatkowo spekuluje się, że rezygnacja miałby stać się warunkiem koniecznym do zaakceptowania przez Izbę Gmin wynegocjowanej umowy rozwodowej. W czwartek natomiast zostanie opublikowana rewizja dynamiki wzrostu amerykańskiego PKB za 4Q2018. Przypomnijmy, że wstępny odczyt z końca lutego pokazał wzrost na poziomie 2,6% r/r saar względem 3,4% r/r saar w 3Q2018 r. Biorąc pod uwagę powyższe dane, wzrost za cały 2018 r. nie przekroczył w USA poziomu 3% i znalazł się w okolicach 2,9%. Tymczasem w piątkowym tweecie D. Trump zdradził, że w 2018 r. gospodarka Stanów Zjednoczonych miała wzrosnąć o 3,1%. W tym przypadku wpis amerykańskiego prezydenta wydaje się być szczególnie ciekawy, gdyż dotychczasowy konsensus rynkowy zakładał rewizję w dół lutowych danych.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE

Grupa Kęty S.A. - ...
Trend na wykresie Grupy Kęty jest wzrostowy. ...

Kredyt Inkaso S.A. - ...
Pod koniec roku 2017, a w każdym razie w ...

Torpol S.A. - analiza ...
Na przełomie sierpnia i września wykres Torpolu ...
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5633 gości