Załamanie rentowności na rynkach bazowych
- Utworzono: środa, 27, marzec 2019 21:10
Po wczorajszym dodatnim, ale wywalczonym po momencie zawahania zamknięciu w USA, giełdy azjatyckie zachowywały się dzisiaj w sposób mieszany. Tradycyjnie najsilniej skorelowane z S&P500 tokijskie Nikkei straciło 0,2%, ale już Hang Seng i Shanghai Composite zyskiwały odpowiednio po 0,6% oraz 0,9%. Pozostałe rynki na kontynencie podążały raczej za Japonią niż Chinami.
Cała sesja europejska to oscylowanie wokół zera w przypadku najważniejszych indeksów, związane zapewne z atmosferą wyczekiwania na rozwój spraw w Wielkiej Brytanii i brakiem istotniejszych danych z kontynentu. Dopiero rozpoczęcie sesji za oceanem i szybki marsz S&P500 w dół zaczęły wywierać presję na europejskie rynki, choć ujemne zamknięcia nie są jeszcze przesądzone (a w przypadku IBEX nawet nie bardzo prawdopodobne). Do czasu ogłoszenia przez brytyjski parlament odpowiedzi na pytanie, jakiego Brexitu właściwie chce (kompletnie niewiążącej zarówno dla tamtejszego rządu, jak i Unii), najważniejszym wydarzeniem dnia jest pierwsza od 2016 r. aukcja niemieckich obligacji, które zostały sprzedane przy ujemnej rentowności (10-letnie bundy o wartości 2,4 mld euro). Moment jest symboliczny, ponieważ wyznacza także koniec dwuipółletnich nadziei na to, że Europa nie podąża ścieżką Japonii (spread między niemieckimi i japońskimi 10-latkami osiągnął ujemny poziom po raz pierwszy od września 2016 r.). Ruch nie odbył się w oderwaniu od reszty rynków, amerykańskie 10-letnie obligacji zanurkowały poniżej poziomu 2,4%, co jest zapewne głównym powodem tego, że tamtejsze indeksy notują obecnie duże minusy.
Przy okazji wspomnienia ujemnych stóp procentowych w Europie warto odnotować informacje agencji Reuters, która twierdzi, że EBC rozważa zwolnienie banków z wynoszącej 0,4% opłaty za nadwyżkowe rezerwy, co, gdyby okazało się prawdą, mogłoby dać drugi oddech chwiejącemu się od lat sektorowi.
Najważniejszymi dzisiaj danymi były informacje o amerykańskim deficycie handlowym, który z rekordowego poziomu 59,9 mld USD w grudniu zmalał do 51,1 mld USD, co było wynikiem znacznie lepszym od oczekiwań (57,0 mld USD). Prezydenta Trumpa może szczególnie cieszyć, że załamał się import z Chin, co potwierdza, że jego nadzwyczaj wysokie poziomy w 4Q2019 wynikały przede wszystkim z chęci uprzedzenia ceł.
WIG20 stracił dziś 0,4%, sWIG80 0,5%, a mWIG40 zyskał 0,1%. To, że sesja nie zakończyła się gorzej dla indeksu dużych spółek, jest praktycznie wyłączną zasługą CD Projekt, który zyskał na zamknięciu 5,4% po konferencji wynikowej, podczas której ogłoszono lepsze od oczekiwań zyski za ubiegły rok, ale przede wszystkim zasugerowano, iż premiera Cyberpunka zostanie ogłoszona podczas czerwcowych targów E3, co dawałoby nadzieję na jej wydanie jeszcze w 2019 r.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE

Grupa Kęty S.A. - ...
Trend na wykresie Grupy Kęty jest wzrostowy. ...

Kredyt Inkaso S.A. - ...
Pod koniec roku 2017, a w każdym razie w ...

Torpol S.A. - analiza ...
Na przełomie sierpnia i września wykres Torpolu ...
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3812 gości