Pozytywny początek nowego kwartału
- Utworzono: czwartek, 28, marzec 2019 21:24
Rozpoczęcie nowego kwartału na rynkach odbywało się dziś w dobrych nastrojach. W Azji inwestorzy celebrowali odbicie wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu za marzec, który wzrósł z 49,2 pkt. do 50,5 pkt. Odczyt ten przebił konsensus rynkowy i wpisuje się w oczekiwane efekty prowadzonej przez władze Państwa Środka stymulacji fiskalnej oraz monetarnej, które powinny uwidocznić się w danych w drugim półroczu 2019 r. W konsekwencji indeks Hang Seng zyskał na poniedziałkowej sesji +1,8%, z kolei chiński Shanghai Composite powiększył swoją wartość o +2,6%.
Dobre nastroje przeniosły się również do Europy, nawet pomimo negatywnej rewizji indeksu PMI dla niemieckiego przemysłu, który pogłębił ogromny spadek odnotowany już we wstępnym raporcie. DAX utrzymywał dziś wzrost w okolicach +1%., natomiast francuski CAC40 zyskiwał w granicach +0,8%. Taki układ rynku siłą rzeczy pobudził do działania również polski obóz byków. WIG20 po udanym otwarciu z 1-proc. luką, przez resztę sesji kontynuował dobrą passę i zakończył ostatecznie dzień ze zwyżką na poziomie +1,2%. Największą dodatnią kontrybucję do polskiego indeksu blue chipów wniosły akcje PKN Orlen (+2,4%), CD Projekt (+2%) oraz KGHM (+2,2%). Kolor zielony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek - mWIG40 zyskał +0,8% a sWIG80 +1,1%.
W momencie zakończenia sesji w Warszawie, amerykański S&P500 oraz Nasdaq zyskują odpowiednio po +0,8%. Oba indeksy walczą o pokonanie marcowych maksimów, co z technicznego punktu widzenia otworzyłoby drogę do ubiegłorocznych szczytów. Spośród opublikowanych dziś danych makro nieco niepokojąca wydaje się być dynamika sprzedaży detalicznej w USA, która obniżyła się w lutym do -0,2% m/m. Należy jednak zauważyć, że dane za styczeń zostały zrewidowane w górę z +0,2% m/m do +0,7% m/m.
Z uwagi na zbliżający się pierwszy piątek miesiąca, pod koniec tygodnia czeka nas publikacja ważnych danych dotyczących rynku pracy w USA. Po zaskakująco gołębim marcowym posiedzeniu Fed, amerykańska krzywa rentowności znalazła się na najniższych poziomach od grudnia 2017 r. Dlatego też scenariusz dalszego wzmacniania presji płacowej oraz mocnego przyrostu zatrudnienia (po zaburzonym przez czynniki pogodowe odczycie za luty) może sprzyjać korekcie na rynku długu. W takich warunkach pod dalszą presją pozostanie również eurodolar, który po nieudanej próbie ataku na 1,14 EUR/USD w przeciągu kilku dni powrócił do dolnego ograniczenia kanału trendu spadkowego. Należy pamiętać, że dużym obciążeniem dla wspólnej waluty pozostaje również niejasna przyszłość brexitu.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE

Grupa Kęty S.A. - ...
Trend na wykresie Grupy Kęty jest wzrostowy. ...

Kredyt Inkaso S.A. - ...
Pod koniec roku 2017, a w każdym razie w ...

Torpol S.A. - analiza ...
Na przełomie sierpnia i września wykres Torpolu ...
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5707 gości