Na GPW wciąż niepewność
- Utworzono: poniedziałek, 08, kwiecień 2019 21:24
Z optymistycznego obrazu, który pojawił się na warszawskiej giełdzie wraz z rozpoczęciem drugiego kwartału nie zostało za wiele. Druga połowa poprzedniego tygodnia wprowadziła w osłupienie niejednego inwestora - WIG20 oddał niemal połową wypracowanej zwyżki w trakcie trzech pierwszych sesji kwietnia. Również i dzisiejszy dzień nie można zaliczyć do udanych, biorąc pod uwagę fakt, że polski indeks blue chipów miał wyraźny problem z przebiciem poziomu 2360 pkt. Wśród największych spółek najsilniejszą dodatnią kontrybucję wniosły akcje KGHM (+2,1%), natomiast po drugiej stronie rynku znalazł się Lotos, który zaliczył spadek o -3,1%. Na uwagę zasługuje również Dino, które zyskało dziś +3,9%, przybliżając się jednocześnie do ubiegłotygodniowych szczytów.
WIG20 zakończył ostatecznie poniedziałkową sesję ze wzrostem na poziomie +0,4% przy obrotach nieco poniżej 1 mld zł. Delikatne zwyżki pojawiły się również wśród indeksów reprezentującym małe i średnie spółki – sWIG80 zyskał +0,4% a mWIG40 +0,1%. Fajerwerków nie obserwowaliśmy również w pozostałej części Starego Kontynentu – w momencie pisania komentarza niemiecki DAX traci -0,4% (po siedmiu sesjach nieprzerwanych wzrostów) a francuski CAC40 -0,1%. Warto zauważyć, że niemiecki indeks od początku roku zarobił już ponad +13%, podczas gdy WIG20 może pochwalić się jedynie stopą zwrotu o 10 pp. niższą. Nie ulega zatem wątpliwości, że jeżeli w drugim kwartale giełdy światowe miałby kontynuować ruch w górę, Polsce pozostaje spory dystans do nadrabiania zaległości.
W tym tygodniu w centrum uwagi znajdą się banki centralne. Na środę zaplanowane jest posiedzenie EBC, a także publikacja minutek z marcowego FOMC. W przypadku EBC tradycyjnie szczególnie interesująco zapowiada się konferencja M. Draghiego, który po raz kolejny zostanie skonfrontowany ze słabymi danymi płynącymi z realnej gospodarki strefy euro. Natomiast w przypadku FOMC prawdopodobnie dowiemy się kilku nowych rzeczy na temat zakończenia procesu QT. W bieżącym tygodniu niezmiennie istotny pozostanie również temat brexitu – na środę został zaplanowany szczyt UE, na którym zostanie rozpatrzona prośba premier T. May w sprawie przedłużenia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 30 czerwca. Nieoficjalnie jednak coraz więcej głosów ze strony UE sugeruje przyjęcie tak zwanej „elastycznej” formy przedłużenia brexitu do 12 miesięcy, która miałaby zapewniać możliwość wcześniejszego opuszczenia Wspólnoty pod warunkiem zatwierdzenia umowy rozwodowej.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE

Grupa Kęty S.A. - ...
Trend na wykresie Grupy Kęty jest wzrostowy. ...

Kredyt Inkaso S.A. - ...
Pod koniec roku 2017, a w każdym razie w ...

Torpol S.A. - analiza ...
Na przełomie sierpnia i września wykres Torpolu ...
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2475 gości