Wzrost amerykańskiego PKB zadziwia
- Utworzono: piątek, 26, kwiecień 2019 21:32
Odczyt amerykańskiego PKB za 1Q2019 zaskoczył prawdopodobnie nie tylko analityków i inwestorów lecz także członków FOMC. W pierwszym kwartale gospodarka USA miała powiększyć się o 3,2% k/k saar, co jest wartością przebijającą prognozy rynkowe o ok. 1 pp. Warto zauważyć, że niższy odczyt (2,7% k/k saar) przewidywany był również przez popularny model Atlanta Fed, który słynie z częstego przeszacowywania wyniku. Należy przyznać, że również i nasze oczekiwania dotyczące wzrostu w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. nie były wygórowane, między innymi ze względu na przedłużający się government shutdown.
Okazuje się jednak, że wysoki wynik został osiągnięty w dużej mierze przez czynniki jednorazowe, wśród których należy wymienić chociażby silny wzrost zapasów. Na uwagę ponadto zasługuje wyraźny spadek importu przy jednoczesnym wzroście eksportu (czyżby wojna handlowa zaczęła przynosić pożądane skutki?). Natomiast kontrybucje bardziej kluczowych składników, takich jak konsumpcja czy inwestycje prywatne uległy w pierwszym kwartale zmniejszeniu, co nieco psuje pozytywny wydźwięk dzisiejszego raportu.
Biorąc pod uwagę dobre dane ze sfery realnej, nasuwa się naturalnie pytanie o zasadności ostatnich decyzji członków FOMC, którzy przerwali cykl podwyżek. Nie ulega wątpliwości, że zawirowania rynkowe z końca ubiegłego roku oraz krytyczna retoryka prezydent Trumpa kierowana pod adresem J. Powella mogły nieco przestraszyć i zdezorientować decydentów w Fed. Niemniej jednak, utrzymująca się na niskim poziomie dynamika wzrostu cen (zaannualizowany deflator PCE wyniósł 1,3% w 1Q2019 vs 1,8% 4Q2018) daje członkom Komitetu swobodę w kontekście utrzymywania neutralnej polityki monetarnej. Z teoretycznego punktu widzenia, taki układ jest zarówno korzystny dla rynku akcji, jak i obligacji - gospodarka rośnie w zadawalającym tempie, tymczasem stopy procentowe nie są podwyższane.
W myśl wyżej przedstawionej teorii, po publikacji dzisiejszego raportu dotyczącego wzrostu PKB, amerykańska krzywa rentowności uległa przesunięciu w dół. W momencie pisania komentarza, rentowności 10-latek oscylują w granicach 2,5%, natomiast 2-latek w okolicach 2,3%. Niższe rentowności oddziałują z kolei na dolara, który po ostatnich szarżach oddaje nieco ze wzrostów.
WIG20 zakończył piątkową sesję ze wzrostem o +0,6%, przy czym dodatni wynik został wypracowany w całości w trakcie ostatniej godziny notowań. Wartość obrotów wśród blue chipów wyniosła zaledwie 388 mln zł. Kolor zielony pojawił się również w przypadku mWIG-u, który zyskał +0,5%. Ujemne zamknięcie zaliczył z kolei sWIG80, który stracił -0,1%.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2319 gości