Premier May rezygnuje
- Utworzono: piątek, 24, maj 2019 19:42
Dzisiejsza sesja doskonale wpisuje się w przesłanie wczorajszego komentarza, w którym opisywaliśmy panujące obecnie warunki na rynkach kapitałowych w kontekście "huśtawki nastrojów”. Po czwartkowym strachu oraz awersji do ryzyka, dziś rynki rozpoczęły dzień z zupełnie innym nastawieniem. Do południa, wszystkie najważniejsze indeksy europejskie świeciły na zielono, a skala wzrostu w wielu przypadkach przekraczała 1-proc.
Z piątkowej atmosfery odreagowania, skorzystał również polski parkiet. Indeksy WIG20 oraz mWIG40 zyskały po +0,7%, a sWIG80 +0,6%. Bezdyskusyjnym bohaterem wśród warszawskich blue chipów pozostawał CD Projekt, który pochwalił się lepszym od oczekiwań raportem za 1Q2019. Tym samym, spółka gamingowa osiągnęła w trakcie sesji swój rekord wyceny (kurs w okolicach południa przekroczył 224 zł). Jednocześnie spółka "odczarowała” chwilową słabość indeksu WIG-Games, który w środę pozostawał najsłabszym ogniwem GPW. Na zamknięciu piątkowej sesji, indeks skupiający pięć topowych spółek gamingowych w Polsce zyskał +4%, natomiast akcje CD Projektu wzrosły o +6%.
W momencie zakończenia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje +0,4% a francuski CAC40 +0,6%. Kolor zielony pojawił się również na otwarciu giełdy za oceanem - o godzinie siedemnastej S&P500 zyskuje +0,1% a Nasdaq +0,2%. Rentowności amerykańskich 10-latek, po wczorajszym głębokim spadku wciąż poruszają się w okolicach 2,32%, natomiast eurodolar notowany jest tuż nad poziomem 1,12 EUR/USD. Należy nadmienić, że w czwartek kurs wspólnej waluty otarł się o poziom 1,11 EUR/USD (najniższy kurs od dwóch lat), jednak słabsze dane płynące z amerykańskiej gospodarki w postaci indeksów PMI, mocno nadszarpnęły wiarę inwestorów w jej "nietykalność” w obliczu toczącej się wojny handlowej.
Wydarzeniem dnia na rynkach była rezygnacja T. May ze stanowiska premiera oraz lidera Partii Konserwatywnej (ze skutkiem na dzień 7 czerwca 2019 r). O rezygnacji brytyjskiej premier mówiło się już od dawna, jednak słaby wynik jej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego miał stać się kroplą, która przelała czarę goryczy. Na chwilę obecną, wśród głównych kandydatów do objęcia stanowiska po obecnej premier wymienia się byłego ministra spraw zagranicznych, B. Johnson’a. Przypomnijmy, że jego odejście z rządu T. May w lipcu ubiegłego roku wywołało na rynkach spore poruszenie, a przez niektórych uznawane jest jako krytyczny moment, po którym temat brexitu zaczął ogarniać coraz większy chaos. Pierwsza reakcja na funcie okazała się być w miarę pozytywna - kurs GBPUSD przebił na moment poziom 1,27 GBP/USD. Jednak zważywszy na fakt, że dymisja obecnej premier zwiększa szanse na twardy brexit, notowania brytyjskiej waluty mogą w kolejnych dniach pozostawać pod presją.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2725 gości