Silne odbicie sektora energetycznego
- Utworzono: czwartek, 27, czerwiec 2019 04:24
Parkiety europejskie rozpoczęły środową sesję na lekkich minusach. Wczorajsze wypowiedzi J.Powella oraz najbardziej gołębiego członka FOMC, J.Bullarda utwierdziły rynek w przekonaniu, że lipcowa obniżka głównej stopy o 25pb jest uzasadniona, jednak jednorazowe cięcie o 50pb nie jest na chwilę obecną konieczne.
Podczas środowego wywiadu dla telewizji CNBC Sekretarz Skarbu USA, S. Mnuchin powiedział, że negocjacje handlowe z Chinami zostały zrealizowane w 90%, z kolei niedzielne spotkanie Trump-Xi może stać się ścieżką do ich ukończenia. Natomiast sam prezydent D. Trump stwierdził, że „porozumienie jest możliwe”. Do sprawy mniej optymistycznie podchodzi rynek – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Bank of America Merril Lynch, dwie trzecie inwestorów nie oczekuje wypracowania porozumienia na szczycie G-20 w Oscace, jednocześnie nie spodziewając się wprowadzenia taryf celnych na import pozostałych towarów z Chin.
WIG20 rozpoczął dzień tuż powyżej poziomu 2300 pkt. Odbicie na Starym Kontynencie po słowach Mnuchina wsparło w początkowej fazie również polski indeks blue chipów, jednak zewnętrzny optymizm okazał się być krótkotrwały. WIG20 nie poddał się i zyskał ostatecznie 0,6%, gdyż w mocnym stylu swoje odbicie kontynuował sektor energetyczny (akcje PGE zyskały 7,8% a Taurona 5,3%). Cały indeks WIG-Energia zaliczył podczas środowej sesji wzrost o 6,4% i znalazł się 11% powyżej historycznego dołka, który został osiągnięty w pierwszej połowie maja. Niewątpliwie, silnym wsparciem dla polskiego sektora energetycznego było zablokowanie przez koalicję złożoną z Polski, Czech, Węgier i Estonii przyjęcia projektu dotyczącego „neutralności klimatycznej”. Wspomniany projekt miał dotyczyć osiągnięcia do 2050 r. równowagi pomiędzy produkowanym a pochłanianym dwutlenkiem węgla, co w przypadku Polski (z uwagi dominację elektrowni węglowych) byłoby niezwykle trudnym zdaniem.
Swego czasu pojawiały się teorie, jakoby Bitcoin stanowił pewną konkurencję dla notowań złota. Od pewnego momentu, obserwujemy jednak dobrą passę zarówno na kryptowalutach, jak i na złocie. W środę Bitcoin dotarł do poziomu 12 919 USD, tym samym osiągając najwyższą wartość od stycznia 2018 r. Eksperci argumentują, że powrót do potężnych wzrostów (od początku roku Bitcoin zaliczył wzrost o ponad 200%) uwarunkowany jest między innymi planami Facebooka, który ogłosił stworzenie własnej kryptowaluty o nazwie „Libra”. Do tego dochodzi również złagodzenie tonu przez banki centralne na całym świecie, które planują bądź też już podjęły pierwsze kroki w kierunku luzowania polityki monetarnej. Warto zauważyć, że ultra łagodna polityka pieniężna, w tym między innymi niekonwencjonalne działania luzowania ilościowego podważyły na przestrzeni lat fundamentalną wartość walut, otwierając drogę do popularności kryptowalutom.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2570 gości