Prezydent Xi ma postawić żądania
- Utworzono: piątek, 28, czerwiec 2019 09:03
Wczorajsza sesja w Europie nie do końca spełniła oczekiwania z rana, przede wszystkim za sprawą informacji, że prezydent Xi przedstawi swoją listę żądań, które strona amerykańska będzie musiała spełnić, by podczas szczytu G-20 można było ogłosić powrót do stołu negocjacyjnego. Najważniejszym z nich jest wycofanie działań podjętych przez Huawei. Jeżeli doniesienia w tej sprawie się potwierdzą, wyczekiwany przez rynki bodziec do wzrostów w przyszłym tygodniu staje pod znakiem zapytania. O ile DAX czy FTSE MiB zamknęły się minimalnie nad kreską, CAC40, FTSE100 czy IBEX notowały lekkie spadki.
Mimo momentów zawahania S&P500 zyskało na zamknięciu 0,4%, a NASDAQ 0,7%. Jedynym indeksem, który kończył dzień na minusie (-0,04%) był DJIA, co wynikało zarówno z obaw o spółki przemysłowe w kontekście wojny handlowej, jak i kontynuacji problemów Boeinga, którego akcje przeceniły się o niemal 3% po informacjach, że FAA (Federalna Administracja Lotnictwa) odkryła kolejne problemy z samolotami Boeing 737 MAX.
Szczyt w Osace nie kończy się na spotkaniu Xi-Trump, interesujące będą także konkluzje ze spotkania, które amerykański prezydent odbędzie z N.Modim. Stany Zjednoczone domagają się od Indii wycofania karnych opłat celnych, które zostały wprowadzone w odwecie na odebranie temu państwu (wraz z Turcją) uprzywilejowanego statusu w kontaktach handlowych. O ile na działania zapobiegawcze przeciw odebraniu USA przez Chiny statusu najważniejszej gospodarki świata jest prawdopodobnie za późno, obecna administracja może uporządkować relacje z innymi "przyszłymi mocarstwami”, w których przypadku relacje handlowe są obecnie asymetryczne. Indie, w ciągu najbliższych 30 lat najprawdopodobniej trzecia światowa gospodarka, a jeszcze wcześniej największe pod względem liczby ludności państwo na świecie, są najlepszym przykładem. Innym jest Brazylia, jedno z najbardziej protekcjonistycznych państw na świecie, które jeszcze nie znalazło się w orbicie zainteresowań amerykańskiego prezydenta.
Giełdy azjatyckie wyraźnie się korygują, w momencie pisania komentarza na giełdzie w Szanghaju spadki oscylują wokół jednego procenta, 0,6% traci Hang Seng, ale notowania futures na indeksy europejskie i amerykańskie są na minimalnych plusach. Poznamy dzisiaj finalne odczyty PKB w szeregu państw europejskich, ale nie powinny mieć one wpływu na przebieg sesji, podobnie jak dane o inflacji (m.in. z Polski, Francji, a przede wszystkim z USA). Zostanie ona zdominowana przez kolejne przecieki ze szczytu G-20. Polska giełda pozostaje bardzo silna, wczoraj uwagę zwracał silny wzrost sWIG80 (1,0%), który zachowywał się nawet lepiej niż mWIG40 (0,6%) i WIG20 (0,7%). Testem dla GPW będzie dopiero przyszły tydzień, o ile pojawią się powody, by kapitał zagraniczny powracał do Azji.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2552 gości