Na rynkach silny wzrost awersji do ryzyka
- Utworzono: poniedziałek, 05, sierpień 2019 20:00
Dzisiejsza sesja w Europie była kontynuacją silnej przeceny, z którą zmagają się rynki od czwartkowej eskalacji wojny handlowej. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, niemal wszystkie indeksy na Starym Kontynencie świeciły w poniedziałek na czerwono. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie niemiecki DAX traci 1,6% a francuski CAC40 1,8%. Nie inaczej sytuacja wyglądała w Polsce - WIG20 rozpoczął dzień od ok. 0,5-proc. przeceny i w miarę upływu kolejnych godzin sesji sytuacja stopniowo pogarszała się. Polski indeks blue chipów zamknął się ostatecznie ze stratą na poziomie 2,4%. Od spadków nie uciekły również indeksy reprezentujące małe i średnie spółki - sWIG80 stracił 1,3% a mWIG40 1,5%.
Nie do śmiechu jest też inwestorom za oceanem - niedługo po otwarciu giełdy na Wall Street, S&P500 traci 2,1% a Nasdaq 2,7%. Indeksy te są na dobrej drodze do tego, by zaliczyć najsłabszą sesję od 13 maja, tymczasem od szczytów z poprzedniego miesiąca dzieli je dystans ponad 5%. Wśród amerykańskich spółek, szczególną uwagę zwraca ponad 4-proc. spadek ceny akcji spółki Apple, która jest niewątpliwie szczególnie narażona na negatywne efekty wojny handlowej USA z Państwem Środka.
W takich okolicznościach nie jest zaskoczeniem pojawienie się typowego zjawiska podążania kapitału w stronę bezpiecznych przystani. W poniedziałek zyskiwały takie waluty jak japoński jen czy frank szwajcarski. Z grupy tej wyłączył się amerykański dolar, który tracił dziś wyraźnie względem euro, dostarczając tym samym dodatkowego paliwa do wzrostów cen złota. O godzinie siedemnastej cena "królewskiego kruszu” rośnie o ok. 1,8%, dając nadzieję na to, że perspektywa ataku na 1480-1500 $/ou pozostaje realnym scenariuszem.
Oczywiście nie należy w żadnym wypadku zaliczyć Bitcoina do słynnej grupy "safe haven”, niemniej jednak rajd na kryptowalucie jest również efektem poszukiwania przez inwestorów pewnych alternatyw w warunkach dużej zmienności na rynkach akcji. Należy do tego dodać również argument w postaci rosnącego prawdopodobieństwa dalszego łagodzenia polityki monetarnej przez banki centralne na całym świecie. Warto zauważyć, że ultra łagodna polityka pieniężna, w tym między innymi niekonwencjonalne zabiegi luzowania ilościowego podważyły na przestrzeni lat fundamentalną wartość walut, otwierając drogę do popularności ich wirtualnym odpowiednikom. Od początku roku Bitcoin zyskał już ponad 200%, przy czym w momencie pisania komentarza kryptowaluta dokłada kolejne 7%.
Tymczasem wyraźne osłabienie się chińskiego juana względem amerykańskiego dolara nie umknęło uwadze amerykańskiego prezydenta. Jak można się było tego spodziewać, D. Trump za pośrednictwem twittera oskarżył dziś władze Chin o manipulację kursem walutowym. Faktem jest, że w obliczu eskalacji napięć handlowych władze Państwa Środka dają nieformalne przyzwolenie na depracjację waluty, która w pewnym stopniu rekompensuje eksporterom straty wynikające z obciążeń celnych.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2563 gości