Brexitowy chaos nie wystraszył inwestorów
- Utworzono: poniedziałek, 21, październik 2019 19:10
Pomimo dalszych niejasności w sprawie brexitu, na dzisiejszej sesji europejskiej nie brakowało koloru zielonego. Śladem Starego Kontynentu podążał również polski rynek. WIG20 rozpoczął dzień z mocnym akcentem i w kolejnych godzinach utrzymywał wzrost wypracowany na początku sesji. Polski indeks blue chipów zamknął się ostatecznie ze zwyżką o 0,9%, osiągając przy tym obroty na poziomie 484 mln zł. O wiele gorzej wyglądała druga i trzecia linii spółek - mWIG40 zyskał zaledwie 0,3% a sWIG80 stracił 0,2%.
Wśród blue chipów "najjaśniejszą gwiazdą” tym razem była Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje zyskały 16,3%. Brak nowych istotnych informacji każe poważnie zastanowić się nad trwałością obserwowanego odbicia. Z punktu widzenia analizy technicznej na wykresie potencjalnie rysuje się formacja podwójnego dna, jednak warto zwrócić uwagę, że jeszcze nie tak dawno ta sama analiza techniczna sugerowała silne wsparcie w okolicach 21 zł za akcję. Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast spółki, które do tej pory stanowiły siłę napędową WIG20. Najsilniejszą zniżkę zaliczyły akcje Dino, które spadły o 3,5%. Słabo zachowywały się również akcje CD Projektu, którezaliczyły z kolei zniżkę o 0,9%.
W Europie nie brakowało dziś parkietów, na których pojawiły się wzrosty w okolicach 0,5-1-proc. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 1%, francuski CAC40 0,3% a brytyjski FTSE250 0,4%. Na chwilę obecną Unia Europejska zastanawia się nad nietypowym wnioskiem B. Johnsona w sprawie opóźnienia brexitu. Tymczasem Izba Gmin debatuje nad wynegocjowanym przez premiera porozumieniem z UE. Wydaje się, że przewódcy unijni zgodzą się na przesunięcie daty opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii, jednak przed ogłoszeniem tej decyzji poczekają na wiadomości z Londynu. Póki co, jedynym pewnikiem jest to, że parlament brytyjski nie będzie dziś głosować nad poparciem dla umowy z UE.
W tym tygodniu w centrum uwagi niezmiennie pozostanie temat brexitowego chaosu. Oprócz polityki, ważną rolę odegrają również dane makroekonomiczne. W czwartek zostaną opublikowane wstępne odczyty indeksów PMI dla europejskiego przemysłu i usług, a także niemiecki indeks IFO. W tym samym dniu odbędzie się też ostatnie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego pod przewodnictwem M. Draghiego. Od 1 listopada na fotelu prezesa EBC zasiądzie Ch. Lagarde - należy zauważyć, że nowa prezes Banku przejmuje stanowisko w momencie, w którym EBC pozostaje mocno podzielony w kwestii dalszego luzowania polityki monetarnej.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2571 gości