Europa boi się recesji
- Utworzono: wtorek, 24, kwiecień 2012 09:41
Nie jest tajemnicą, że obecne ożywienie gospodarcze jest najsłabsze od wielu lat, jednak wczorajsze dane makro mogą oznaczać, że niestety ta faza cyklu koniunkturalnego już się kończy.
Wczorajsza sesja giełdowa nie pozostawiła złudzeń co do aktualnego trendu na warszawskim parkiecie. Z minuty na minutę było coraz gorzej, co w konsekwencji doprowadziło indeks WIG20 do poziomu 2167 pkt. (spadek o 2,5 proc.) przy zwiększonych obrotach (708 mln zł.). Podobny przebieg sesji miał miejsce u naszego zachodniego sąsiada. Indeks DAX zanotował wczoraj spadek o 3,4 proc. W Stanach Zjednoczonych Dow Jones spadł o 0,8 proc., S&P500 też stracił 0,8 proc.
Powodem fatalnej sesji była seria złych danych z europejskiej gospodarki. Indeks PMI strefy euro spadł w kwietniu do 46 pkt. z 47,7 pkt. w marcu. Duży niepokój wzbudził także odczyt aktywności niemieckiego przemysłu. Spadek do 46,3 pkt. z 48, 4 pkt. został zinterpretowany jako realna groźba wstąpienia w fazę recesji. Pierwsze oznaki rozpoczęcia potencjalnej fali kryzysów politycznych napłynęły z Holandii. W wyniku braku poparcia działań zmierzających do ograniczenia deficytu budżetowego premier zapowiedział złożenie dymisji.
Na uwagę zasługuje bardzo negatywne zachowanie akcji spółek budowlanych. Indeks WIG Budownictwo ustanowił siedmioletnie minimum i na wczorajszej sesji stracił prawie 7 proc., ale najważniejsze spółki w indeksie miały się dużo gorzej. PBG spadło o ponad 20 proc., a Polimiex ponad 16 proc.
Wtorek w kalendarzu makroekonomicznym zapowiada się bardzo ciekawie zwłaszcza w kontekście środowego posiedzenia FED. Seria słabszych danych tym razem z amerykańskiej gospodarki może ponownie wzbudzić nadzieję, że Ben Bernanke włączy zielone światło do kolejnej rundy drukowania pieniędzy w USA. Dziś uwaga inwestorów skupi się o godzinie 15:00, kiedy napłyną dane makro. Prognoza sprzedaży nowych domów (320 tys.) zapowiada poprawę nastrojów na rynku (poprzednio 313 tys.). W przypadku nastrojów konsumentów spodziewany odczyt jest raczej neutralny. Indeks Conference Board na kwiecień ma się utrzymać na wysokim poziomie tj. 70 pkt. (poprzednio 70,2 pkt.). W Europie ciekawym momentem w ciągu dnia będzie godzina 10:00. Eurostat opublikuje raport na temat wartości nowych zamówień na towary i usługi w sektorze produkcyjnym strefy euro. Prognoza zaprzecza ostatnim odczytom PMI i zapowiada mocne ożywienie i wzrost zamówień o 1,4 proc. m/m w stosunku do spadku w poprzednim miesiącu o 2,3 proc.
KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Piotr Mazierski
Noble Securities
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5799 gości