Euro najsilniejsze od trzech tygodni
- Utworzono: czwartek, 26, kwiecień 2012 09:47
Wielka Brytania w recesji- funt najsilniejszy od września 2011 roku
Po wczorajszych rozczarowujących danych o PKB Wielkiej Brytanii kurs GBP/USD zniżkował o około 70 pipsów, jednak zaraz potem zaczął odrabiać straty i ostatecznie przebił październikowe szczyty i znalazł się na najwyższym poziomie od września ubiegłego roku- 1,6180. Brytyjski Urząd Statystyczny podał, że PKB Na Wyspach skurczyło się w pierwszym kwartale bieżącego roku o 0,2 proc.- to już druga z rzędu ujemna kwartalna dynamika PKB, co oznacza, że Wielka Brytania znalazła się w recesji. W latach 2008- 2009 brytyjska gospodarka skurczyła się o 7,1 proc. Od tamtej pory mozolnie wychodziła na prostą, jednak kryzys zadłużeniowy w strefie euro, cięcie wydatków budżetowych, wysoka inflacja oraz słaba kondycja sektora bankowego uniemożliwiły powrót do dobrej koniunktury. Wczorajsze dane pokazały, że produkcja jest wciąż 4,3 proc. poniżej szczytu z pierwszego kwartału 2008 roku, a gospodarka wzrosła jedynie o 0,4 proc. odkąd w drugim kwartale 2010 roku do władzy doszła Partia Konserwatywna (w koalicji z Partią Liberalnych Demokratów). Po ukazaniu się danych dodatkowo Bank Anglii ostrzegł, że widzi ryzyko spadku PKB również w drugim kwartale, głównie ze względu na dodatkowe święta państwowe. Mimo ujemnej dynamiki PKB mało prawdopodobne wydaje się jednak by władze monetarne skorzystały z dalszego luzowania, gdyż inflacja znajduje się wciąż znacznie powyżej celu.
Inflacja w Niemczech lekko spadnie
Ze strefy euro dziś najważniejszym odczytem będzie inflacja konsumencka w Niemczech. Od rana publikowane będą wstępne dane dotyczące dynamiki cen konsumpcyjnych w poszczególnych niemieckich landach i całych Niemczech. Ze względu na niemal liniową korelację ze wskaźnikiem obliczanym dla całego kraju szczególnie ważny jest odczyt z Nadrenii Północnej - Westfalii (regionu zamieszkałego przez największą liczbę ludności), który poznamy wcześniej niż wskaźnik dla całego kraju. Konsensus rynkowy zakłada, że dynamika inflacji w kwietniu uplasuje się na poziomie 0,1 proc. w relacji miesięcznej oraz 2 proc. licząc rok do roku. Natomiast prognoza dla zgodnej z metodologią unijną inflacji HICP zakłada odczyty na poziomie 0,1 m/m i 2,2 r/r.
Silna aprecjacja forinta
W ostatnich kilku dniach waluty naszego regionu zyskują na wartości. Aprecjacja rodzimego złotego i czeskiej korony jest symboliczna, za to węgierski forint zarówno w stosunku do euro, jak i dolara amerykańskiego umocnił się w perspektywie 5 dni o ponad 3 proc. Ostatnie umocnienie forinta należy wiązać z uzyskaniem przez gabinet Orbana zgody unijnych władz na rozpoczęcie rozmów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie przyznania pomocy finansowej. Kurs EUR/HUF przebił linię trendu wzrostowego rozpoczętego w lipcu ubiegłego roku oraz 55 – dzienną i 200 – dzienną średnią ruchomą, co otwiera drogę do dalszych spadków, jednak trudną do sforsowania barierą będą okolice 285, w których usytuowany jest poziom 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostów kursu zakończonych na początku stycznia oraz dołki z września i lutego.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers SA
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5750 gości