Nastroje niemieckich firm budowlanych najsłabsze w tym roku
- Utworzono: wtorek, 07, sierpień 2012 12:52
Niewiele zmieniają się dziś nastroje na rynkach finansowych. Brakuje ku temu powodów. Drugi tydzień każdego miesiąca to tradycyjnie okres, kiedy brakuje publikacji ważniejszych danych gospodarczych.
Dziś poznaliśmy czerwcową produkcję przemysłową w Wielkiej Brytanii, ale jej spadek o 4,3% w skali roku, nie wnosi nic nowego do oceny sytuacji tamtejszej gospodarki. Podobnie jest ze zniżką o 1,7% w skali miesiąca czerwcowych zamówień w niemieckim przemyśle. Po pierwsze te dane dotyczą jeszcze II kwartału, a inwestorzy skupiają się na tym, co przyniesie obecny kwartał i cała II połowa tego roku. Po drugie, te dane wpisują się w tendencje wcześniej widoczne w wielu innych wskaźnikach gospodarczych, więc nie stanowią większego zaskoczenia. Do rangi wydarzenia tygodnia w tych warunkach urastają podawane w czwartek lipcowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach. Dadzą wyobrażenie o tendencjach w tamtejszej gospodarce. Publikowane kilka dni temu wskaźniki aktywności sugerowały niewielka poprawę sytuacji i inwestorzy będą chcieli ją widzieć w twardych danych.
Nieustająco uwagę przyciągają wyniki spółek za II kwartał i przedstawiane przy tej okazji przewidywania na kolejne miesiące. Generalnie jednak bilans dokonań niewiele się już zapewne zmieni. W skali roku trudno o progres zysków, co potwierdzają choćby wyniki naszych banków (PKO BP, Kredyt Bank, Pekao). Widać przy tym presję na przychody. Perspektywa kolejnych miesięcy pozostaje mocno niepewna.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Lipiec był kolejnym miesiącem spadku aktywności w niemieckim budownictwie, co jest odbiciem utrzymującej się niepewności o losy gospodarki
Kluczowe w tym tygodniu będą dane o stanie chińskiej gospodarki w lipcu, które zostaną opublikowane w czwartek
Rynki nieruchomości
Lipiec był czwartym kolejnym miesiącem spadku aktywności w niemieckim budownictwie. Równocześnie regres koniunktury okazał się najgłębszy w tej spadkowej sekwencji. Wskaźnik PMI obniżył się z 46 pkt w czerwcu do 44,6 pkt. W najsłabszej formie było budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturalne. W tym drugim obszarze słabość była największa w historii badań. Regres koniunktury nastąpił również w segmencie budownictwa komercyjnego. Niekorzystnym sygnałem na przyszłość jest dalszy spadek nowych zamówień. Wynika to z niechęci klientów do rozpoczynania realizacji projektów w warunkach niepewności gospodarczej. Składają się na nią zarówno obawy o dalszy los strefy euro, jak i o przyszłe wydatki publiczne. W efekcie nastroje wśród niemieckich firm budowlanych odnośnie przyszłości były najsłabsze w tym roku. Efektem słabych nastrojów w branży jest wygasanie wzrostu zatrudnienia.
Od dewelopera
Do rangi wydarzenia tygodnia w tych warunkach urastają podawane w czwartek lipcowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach. Dadzą wyobrażenie o tendencjach w tamtejszej gospodarce. Publikowane kilka dni temu wskaźniki aktywności sugerowały niewielka poprawę sytuacji i inwestorzy będą chcieli ją widzieć w twardych danych.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5843 gości