Wynikowa karuzela kręci się coraz szybciej
- Utworzono: środa, 17, październik 2012 12:07
Po serii dobrych wiadomości z amerykańskich spółek, jakie pojawiły się przed wtorkową sesją, dziś przed południem inwestorzy muszą przełknąć gorzką pigułkę.
Stanowią ją osiągnięcia IBM i Intela. Pierwsza z tych firm rozczarowała przychodami, które spadły do 24,7 mld USD w III kwartale. Zyski natomiast wypadły minimalnie lepiej od oczekiwań. Intel zaniepokoił zapowiedziami spadku marż w ostatnich 3 miesiącach tego roku, wyraźnie zwiększyły się zapasy niesprzedanych towarów. Obie spółki wyraźnie traciły w handlu posesyjnym. To jest oznaką rozczarowania nie tyle ich wynikami za III kwartał, co perspektywami na kolejne miesiące. Na europejskich inwestorach nie zrobiło to dużego wrażenia, ale można zakładać, że „prawdziwe” reakcje na te doniesienia poznamy dopiero po rozpoczęciu dzisiejszego handlu w Ameryce. U nas zimnym prysznicem jest dziś reakcja na wyniki i prognozy TP, po których kurs tej firmy zniżkuje o jedną piątą.
Na krajowym rynku uwagę przyciągać będą kolejne dane o stanie polskiej gospodarki we wrześniu. Zatrudnienie i płace potwierdziły stagnację w tym względzie. W efekcie realny fundusz płac, będący wypadkową zmian tych parametrów i inflacji, kolejny miesiąc się obniżał. To tworzy presję na wydatki konsumentów w naszym kraju, ale też praktycznie przesądza o szybkim cięciu stóp procentowych. Dziś poznamy wyniki produkcji przemysłowej w minionym miesiącu. Ekonomiści zapowiadają regres o 3,6% w ujęciu rocznym. Ostatni raz produkcja przemysłowa w Polsce zniżkowała jesienią 2009 r. To dobrze obrazuje skalę osłabienia koniunktury, z jaką mamy aktualnie do czynienia w naszej gospodarce. Niewiele na razie wskazuje na szybkie przełamanie negatywnych zjawisk.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Październikowy indeks nastrojów na amerykańskim rynku budowlanym potwierdził sukcesywne ożywienie koniunktury
Reakcje na wyniki spółek w USA potwierdzają duże przewrażliwienie inwestorów na punkcie prognoz kreślonych przez spółki
Rynki nieruchomości
Październik był 6. kolejnym miesiącem poprawy klimatu na amerykańskim rynku budowlanym. Indeks NAHB podniósł się z wrześniowych 40 pkt do 41 pkt. To jednak oznaczało, że wciąż warunki rynkowe oceniane są w większości jako słabe. Tak interpretuje się każdy odczyt poniżej 50 pkt. Rekordowo niski poziom wskaźnik miał w styczniu 2009 r., kiedy osiągnął 9 pkt. Odczyt z tego miesiąca był najwyższy od czerwca 2006 r. Wskaźnik bieżącej sprzedaży nie zmienił się w porównaniu z wrześniem i miał 42 pkt. Zainteresowanie kupujących zostało ocenione na 35 pkt, o 5 pkt więcej niż miesiąc wcześniej i najlepiej od kwietnia 2006 r.
Te dane zostaną dziś zweryfikowane przez informacje na temat liczby wydanych w minionym miesiącu pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów w USA. W obu przypadkach spodziewana jest poprawa w porównaniu z sierpniem. Liczba rozpoczętych budów wedle szacunków ekonomistów ma sięgnąć najwyższego poziomu od 4 lat, potwierdzając sukcesywne ożywienie koniunktury.
Od dewelopera
W sobotę 20 października, w godz. 10-16 spółka deweloperska Ekolan organizuje pierwszy Dzień Otwarty inwestycji Mistral, która zlokalizowana jest w Gdyni Północ przy ul. Kościuszki. W projekcie znajdą się mieszkania 2, 3 i 4-pokojowe o pow. od 35 do 100 m kw. Część lokali będzie wyposażona w antresolę, balkon, taras lub ogródek. Ceny mieszkań zaczynają się od 180 tys. do 480 tys. zł. Na terenie inwestycji znajdą się miejsca postojowe naziemne, a na podziemnych kondygnacjach budynków - prywatne piwnice. Termin realizacji pierwszego budynku zaplanowano na przełom I i II kwartału 2013 roku, z kolei drugi budynek ma być gotowy w III kwartale.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5762 gości