Przecena w 25. lecie krachu na Wall Street
- Utworzono: poniedziałek, 22, październik 2012 08:15
Po piątkowej przecenie indeksu NASDAQ spowodowanej przez publikację raportu Google koniec tygodnia zapowiadał się w USA raczej spokojnie. Okazało się, że oczekiwania na spokojne zakończenie nie sprawdziły się. W 25. lecie krachu na Wall Street (w 1987 roku DJIA spadł 19. października o 22 procent) niedźwiedzie zatryumfowały.
Nie była to też wina danych makro, mimo że dane o wrześniowej sprzedaż domów na rynku wtórnym były słabsze od prognoz. Sprzedaż spadła o 1,7 proc., a oczekiwano wzrostu o 1,5 proc. m/m. Rynek nieruchomości jest w bardzo dobrej formie i takie dane nie mogły tego zmienić. Przecenę tłumaczono słabymi wynikami spółek oraz problemami Hiszpanii, ale ja uważam, że to nie jest właściwe wytłumaczenie.
Rzeczywiście po czwartkowej sesji raporty opublikowały AMD i Microsoft. W obu przypadkach były słabsze od oczekiwań. Ceny akcji obu spółek spadały. Opublikowane przed piątkową sesją raporty kwartalne General Electric, Honeywell i McDonald's były zróżnicowane. GE opublikował wyniki zbliżone do oczekiwań, Honeywell lepsze, a McDonald’s gorsze. Spadała cena akcji GE i McDonald’s, ale akcje Honeywell drożały. To z pewnością był powód spadku indeksów, ale skala tego spadku była zbyt duża.
Dlaczego według mnie doszło do przeceny akcji oraz do podobnej przeceny surowców? Zakładam, że po pierwsze budzi się już obawa przed „przepaścią fiskalną” w USA. W piątek prezesi największych amerykańskich banków i innych instytucji finansowych wezwali prezydenta USA i Kongres do ugody w sprawie redukcji deficytu budżetowego ostrzegając, że brak porozumienia grozi recesją i obniżeniem ratingu USA. Poza tym w poniedziałek odbędzie się ostatnia debata prezydencka, a po tej wtorkowej Barack Obama (mimo jej wygrania) nadal w sondażach przegrywa w Mittem Romneyem.
To przede wszystkim te, amerykańskie, czynniki doprowadziły do przeceny na Wall Street i na rynku surowców. Taka przecena nic dobrego nie zapowiada. Wiemy już, że do pokonania oporów z września przed wyborami prezydenckimi nie dojdzie. Korekta będzie kontynuowana w rytm informacji o możliwości rozwiązania problemu „przepaści fiskalnej” i w rytm sondaży prezydenckich.
Na GPW od rana panowały w piątek słabe nastroje. WIG20 spadał naśladując to, co widzieliśmy na innych giełdach. Przed sesją PKN Orlen opublikował szacunki wybranych danych finansowych i operacyjnych za 3. kwartał 2012 roku. Były lepsze od oczekiwań, ale tylko na początku sesji akcje drożały. Potem taniały tak jak i taniały też akcje w całym sektorze surowcowym. Zaszkodziły informacje o niższych marżach w trzecim i czwartym kwartale.
Najmocniej wpływał na WIG20 spadek ceny akcji KGHM, na której po ustanowienie szczytu wszech czasów pojawiła się chęć zrealizowania części zysków. Po osunięciu o więcej niż pół procent indeks WIG20 wszedł w blisko trzygodzinny marazm. Wyszedł z niego po (słabym) rozpoczęciu sesji w USA indeksy zaczęły się osuwać, a dobił obóz byków fixing odejmując 0,7 pkt. proc. od WIG20, dzięki czemu indeks stracił dwa procent i wygenerował sygnał sprzedaży.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, , przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3466 gości