Nowe obowiązki przy krótkich pozycjach
- Utworzono: poniedziałek, 22, październik 2012 15:52
Od 1 listopada GPW przestanie publikować informacje o koncentracji pozycji w terminowych kontraktach akcyjnych i indeksowych, co wynika z tego, że w życie wejdzie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 236/2012, które dotyczy zagadnień krótkiej sprzedaży oraz ryzyka kredytowego.
Otóż według nowych przepisów osiągnięcie „znacznej pozycji krótkiej w akcjach” będzie wiązało się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do organów nadzoru, a także (powyżej pewnego progu) z obowiązkiem podania takiej informacji do wiadomości publicznej. Z przepisów Rozporządzenia wynika, że informacje na temat pozycji krótkich muszą być bardziej szczegółowe niż te dotyczące koncentracji pozycji, które dotąd zamieszczała Giełda.
Sięgnijmy do wspomnianego Rozporządzenia. W punkcie drugim artykułu 5 („Zgłaszanie właściwym organom znacznych pozycji krótkich netto z tytułu akcji”) czytamy: „Stosowny próg powodujący obowiązek zgłoszenia określony jest procentowo i wynosi 0,2 % wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki oraz każde 0,1 % powyżej tej pierwszej wartości”. Jeśli chodzi o upublicznienie informacji, to w artykule 6 czytamy (punkt drugi): „Stosowny próg powodujący obowiązek publikacji określony jest procentowo i wynosi 0,5 % wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki oraz każde 0,1 % powyżej tej pierwszej wartości”. W artykule „Sposoby zgłaszania i ujawniania” wyjaśnia się kwestie dotyczące czasu rozliczeń: „Pozycja krótka netto jest obliczana o godzinie 24.00 po zakończeniu dnia handlowego, w którym dana osoba fizyczna lub prawna posiadała stosowną pozycję. (…) Zgłoszenia lub ujawnienia dokonuje się nie później niż o godz. 15.30 następnego dnia handlowego”. W artykule 12 precyzuje się natomiast, kiedy osoba fizyczna lub prawna może dokonać krótkiej sprzedaży akcji. Otóż może to nastąpić w trzech przypadkach: 1) gdy pożyczyła daną akcję, 2) gdy „zawarła umowę pożyczki danej akcji lub ma inne w pełni wymagalne roszczenie na mocy umowy lub prawa rzeczowego do uzyskania prawa własności do odpowiedniej liczby papierów wartościowych tej samej kategorii”, 3) „zawarła z osobą trzecią porozumienie, na mocy którego ta osoba trzecia potwierdziła, że dana akcja została zlokalizowana”. Rzecz jasna zakłada się, że w każdym wypadku okoliczności będą takie, iż możliwe będzie dokonanie rozrachunku w odpowiednim terminie.
Z pełną treścią Rozporządzenia nr 236/2012 można zapoznać się np. pod tym adresem.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5819 gości