Koniunktura w niemieckiej gospodarce najsłabsza od lutego 2010 r.
- Utworzono: środa, 24, październik 2012 12:50
Od końca minionego tygodnia widzimy coraz większe zaniepokojenie tym, jak wyglądają perspektywy finansowe przedsiębiorstw. Uwaga inwestorów skupiała się dotąd głównie na firmach amerykańskich, ale teraz stopniowo przesuwać się będzie w stronę spółek europejskich.
Dziś rezultaty finansowe za III kwartał opublikowały 2 duże niemieckie przedsiębiorstwa. Zyskami rozczarował technologiczny SAP, który w minionym kwartale zarobił mniej niż rok wcześniej i mniej niż przewidywali analitycy. Lepiej od prognoz na poziomie zysku netto wypadł motoryzacyjny Volkswagen, do czego przyczyniło się przejęcie Porche. Z innych europejskich firm słabo zaprezentowały się skandynawski Volvo i niderlandzki Heineken, borykające się ze słabnącym popytem na swoje produkty.
W tych warunkach trudno o większe odbicie cen akcji po tym, jak w ostatnich dniach wyraźnie szły w dół. Presję na kursy podtrzymują również doniesienia gospodarcze, z których na czoło wybijają się słabsze od spodziewanych wstępne odczyty październikowych wskaźników PMI w strefie euro. W sektorze przemysłowym mieliśmy regres z wrześniowych 46,1 pkt do 45,3 pkt, a w usługach poprawa była słabsza od przewidywanej (z 46,1 pkt do 46,2 pkt). Równocześnie w Chinach kolejny miesiąc PMI wskazywał na stagnację w przemyśle. Wstępny odczyt PMI wykazał 49,1 pkt wobec 47,9 pkt miesiąc wcześniej. Każda wartość poniżej 50 pkt oznacza spowolnienie koniunktury. W Niemczech potwierdził je dodatkowo indeks Ifo, który poszedł w dół do 100 pkt z wrześniowych 101,4 pkt. Subindeks oczekiwań nie zmienił się, ale wyraźnie pogorszyły się oceny bieżącej koniunktury.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
W październiku nie widać oznak przezwyciężania spowolnienia gospodarczego w strefie euro
Zainteresowanie kredytami hipotecznymi w Polsce pozostaje wciąż na słabym poziomie
Rynki nieruchomości
W październiku nieznacznie poprawiły się oceny zainteresowania kredytami hipotecznymi. Z najnowszej ankiety Pengab, obrazującej koniunkturę w sektorze bankowym, wynika, że w 37% placówek nastąpił wzrost liczby udzielonych kredytów, a w 21% - spadek. W efekcie wskaźnik oceny wyniósł 16 pkt wobec 15 pkt miesiąc wcześniej i 22,5 pkt średnio w tym roku. Mocniej poprawił się wskaźnik prognozy. Wzrósł z wrześniowych 23 pkt do 26 pkt. Na wzrost liczby udzielonych kredytów hipotecznych liczą w 40% placówek, a zniżkę przewidują w 14%. Koniunktura w całej branży bankowej pogorszyła się w porównaniu z wrześniem. Pengab zmalał o 2,2 pkt, do 16,9 pkt. To najniższy poziom od połowy 2009 r. Wskaźnik ocen odnoszących się do bieżącej koniunktury spadł o 3,6 pkt, do 11,5 pkt, a wskaźnik prognozowanej koniunktury obniżył się o 0,8 pkt, do 22,3 pkt. W badaniu uwagę zwracało to, że w dwóch trzecich placówek zauważalny był wzrost ryzyka bankowego na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
Od dewelopera
W sobotę 27 października, w godz. 10:00 - 15:00 firma Nickel Development organizuje Dzień Otwarty inwestycji DKF Mokotów w Salonie Rynku Pierwotnego w oddziale Home Broker przy ul. Polnej 11 w Warszawie. W ramach inwestycji przy ul. Bobrowieckiej zostanie wybudowany 7-kondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się 146 mieszkań 1, 2, 3 i 4 pokojowych o pow. od 28 do 84 m kw. W podziemiach budynku z kolei znajdzie się dwupoziomowa hala parkingowa. Ceny lokali zaczynają się od 6900 zł za m kw., a termin zakończenia budowy inwestycji zaplanowano na III kwartał 2014 roku.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5848 gości