Listopad nie przynosi poprawy kondycji gospodarek
- Utworzono: piątek, 16, listopad 2012 11:12
Empire State, obrazujący koniunkturę w przemyśle w regionie Nowego Jorku 4. kolejny miesiąc pozostawał na ujemnym poziomie (podniósł się z minus 6,2 pkt do minus 5,2 pkt). Podobny wskaźnik, tylko dla regionu filadelfijskiego doznał zniżki do minus 10,7 pkt z październikowych 5,7 pkt.
Do tego w minionym tygodniu znacząco zwiększyła się liczba nowych bezrobotnych. Wcześniej poznaliśmy informacje na temat listopadowego nastawienia inwestorów instytucjonalnych do koniunktury w niemieckiej gospodarce i też okazało się rozczarowujące. Te wszystkie informacje wpisują się w doniesienia o stanie koniunktury w październiku, które również w wielu przypadkach okazały się niepokojące. Wymownym przykładem była amerykańska sprzedaż detaliczna, której dynamika roczna po jednomiesięcznej poprawie znów zaczęła iść w dół. Z Europy również w większości napływają dane o negatywnym wydźwięku.
W tych warunkach nie dziwi, że optymizm inwestorów wyraźnie wygasa, czego efektem są wyraźne sygnały sprzedaży pojawiające się na coraz większej liczbie rynków. Jeśli dziś nie dojdzie do znaczącego odbicia, to obecny tydzień przyniesie pierwszy od wiosny tego roku sygnał sprzedaży na tygodniowym MACD, popularnym wskaźniku kierunku i siły trendu, na takich rynkach, jak akcje europejskie. Wcześniej pojawiły się już na akcjach amerykańskich i surowcach. Wciąż jednak brakuje takiego wskazania na akcjach z emerging markets.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Listopadowe dane gospodarcze ze świata potwierdzają słabą koniunkturę w najważniejszych państwach
Popyt na obligacje skarbowe w USA przekłada się na kolejne spadki do rekordowo niskich poziomów kosztów kredytów hipotecznych
Rynki nieruchomości
W III kwartale znacząco poprawiła się jakość obsługi kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Odsetek kredytów, które mają ponad 90-dniowe opóźnienie w spłacie, albo przestały zupełnie być obsługiwane, spadł do 7,03% z 7,31% kwartał wcześniej i 7,89% rok wcześniej. Taka sytuacja przekładać się będzie na mniejszą podaż mieszkań na rynku wtórnym. Samych kredytobiorców, wobec których instytucje finansowe wszczęły procedury przejęć domów, było w III kwartale 4,07%. Natomiast obsługiwanych kredytów było 7,4%.
Kolejne rekordowo niskie poziomy osiągnęły w USA koszty finansowania nieruchomości. Koszt 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu obniżył się w minionym tygodniu do 3,34% z 3,4% tydzień wcześniej. W przypadku 16-letniego kredytu było to odpowiednio 2,65% i 2,69%. To wynik utrzymujących się wciąż dobrych nastrojów na rynkach obligacji, których rentowność jest punktem odniesienia dla ustalania oprocentowania.
Od dewelopera
Archicom rozpoczyna budowę ostatniego etapu inwestycji Cztery Pory Roku, która zlokalizowana jest na wrocławskim Jagodnie. W ramach najnowszego etapu do oferty sprzedaży trafiło 95 mieszkań, które powstaną w dwupiętrowym budynku "P", zamykającym osiedle od strony wschodniej. Deweloper przystosował budynek tak, aby wszystkie lokale mieszkalne spełniały warunki rządowego programu "Rodzina na swoim". Aktualnie w sprzedaży ostatniego etapu projektu pozostaje ok. 83 lokali, dwu i trzy-pokojowych o pow. od 42 do 65 m kw., których ceny wynoszą od 217,6 tys. do 336,7 tys. zł.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5813 gości