Dobry listopad na GPW
- Utworzono: piątek, 30, listopad 2012 15:00
Kończący się dziś miesiąc okazał się łaskawy dla inwestorów giełdowych. Dotyczy to szczególnie warszawskiego parkietu, który zyskał niecałe 4%.
To bardzo dobry wynik na tle takich giełda, jak amerykańska, turecka, czy nawet niemiecka. W przypadku dwóch pierwszych wręcz jedynie mówić o uchronieniu się przed zniżką. Przez większą część miesiąca dominowała niepewna atmosfera związana z ryzykiem niedogadania się polityków amerykańskich w sprawie klifu fiskalnego. Wiele do życzenia pozostawiały też dane ekonomiczne, z których spora część nie wskazuje na przezwyciężanie globalnej stagnacji koniunktury gospodarczej. Widać jednocześnie, że luźna polityka pieniężna banków centralnych na świecie powoduje, że kapitału do inwestowania jest wciąż dużo, a ma on coraz mniejsze pole manewru. Obligacje skarbowe i korporacyjne są drogie, bez systematycznego osłabiania się dolara i przy słabej kondycji globalnej gospodarki surowce nie stanowią ciekawej alternatywy. Nieruchomości do inwestycja długoterminowa, więc mniej atrakcyjna dla gorącego kapitału.
Wynik naszej gospodarki w III kwartale wyraźnie rozczarował. Tempo wzrostu PKB zwolniło do 1,4% wobec 2,3% kwartał wcześniej i 1,8% spodziewane przez analityków. Po wyrównaniu danych o czynniki sezonowe rozwój koniunktury zwolnił do 1,9% w porównaniu z 2,3% kwartał wcześniej. Tak słabych wyników nasza gospodarka nie notowała od 2009 r. Słabe wiadomości płyną dziś też z innych części świata. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w październiku o 2,8% w skali miesiąca, listopadowy PMI w Japonii spadł do 46,5 pkt z 46,9 pkt miesiąc wcześniej, a październikowe wydatki i dochody Amerykanów wypadły słabiej od oczekiwań, odpowiednio spadając o 0,2% w skali miesiąca i nie zmieniając się.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Wzrost polskiego PKB w III kwartale okazał się wyraźnie słabszy od oczekiwań ekonomistów i wyniósł najmniej od 2009 r.
Kursy spółek budowlanych i deweloperskich wciąż ledwo nadążają za całym rynkiem akcji
Rynki nieruchomości
Na dobrych nastrojach w listopadzie na naszym parkiecie skorzystały też spółki deweloperskie i budowlane. WIG-Deweloperzy zyskał przeszło 2%, a WIG-Budownictwo poszedł w górę o blisko 4%. Nie były to wyniki zachwycające, bo znów te sektory ledwie nadążały za rynkiem. Zachowanie poszczególnych firm było bardzo różne. Wśród deweloperów mieliśmy zwyżki takich firm, jak Edinvest, JW. Construction, czy JHM Development i Dom Development, ale też i ponad 20-proc. przecenę Plaza Center i 15-proc. zniżkę Polnordu. Największe spółki, GTC i Echo, zyskały odpowiednio niecałe 4% i blisko 9%. Wśród przedsiębiorstw budowlanych wyróżniały się na plus mniejsze firmy, jak Projprzem (blisko 30% wzrostu), Erbud i Energopol (po ponad 20% zwyżki), ale niewiele miejsca im ustępował Budimex, który zyskał 15%. Mocno w dół szły notowania Trakcji (o ponad jedną czwartą) oraz Energomontażu Południe, Interbudu, Mirbudu, Biprometu i PA Nova). W skali całego roku deweloperzy i firmy budowlane wypadają słabo na tle całego rynku. Pierwsze nieznacznie rosną, drugie wyraźnie tracą na wartości.
Od dewelopera
W weekend, 1-2 grudnia w godz. 10:00-16:00 spółka deweloperska Dolcan organizuje Dni Otwarte na zrealizowanym już Osiedlu Tęczowym w warszawskich Włochach. Dla zainteresowanych, deweloper przygotował 17 mieszkań w cenie 5780 zł za m kw., mieszczących się w limitach programu "Rodzina na Swoim". Osiedle Tęczowe to czteropiętrowe kameralne budynki, w których znalazły się mieszkania o pow. od 29 do 78 m kw., w tym również lokale dwupoziomowe z przynależnymi balkonami, tarasami lub prywatnymi ogródkami. Osiedle jest całości wybudowane i aktualnie trwają odbiory mieszkań.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5817 gości