Eurodolar coraz bliżej listopadowego szczytu
- Utworzono: wtorek, 22, marzec 2011 10:54
Podczas wczorajszej sesji europejskiej kurs eurodolara podjął próbę pokonania oporu 1,4200, jednak przebicie tego ograniczenia nastąpiło dopiero po godzinie 17:00 wraz z rozwojem notowań w USA. Kurs EUR/USD po przebiciu wspomnianego oporu wzrósł do poziomu 1,4239.
W czasie sesji azjatyckiej notowania głównej pary walutowej oscylowały wokół poziomu 1,4200. Z kolei przed rozpoczęciem handlu w Europie kurs eurodolara ponownie zaczął wzrastać, pokonując wczorajszy szczyt i dochodząc do poziomu 1,4242.
Zeszłotygodniowe wybicie się notowań głównej pary walutowej ponad poziom 1,4000 w dużej mierze wynikało z poprawy nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach w efekcie czego wzrosły rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA ( spadły ceny) do poziomu 3,32 proc. Eurodolara niewiele już dzieli od przetestowania szczytu z listopada 2010 roku, uplasowanego na poziomie 1,4280. Pierwsze próby pokonania tego szczytu mogą okazać się nieudane i zakończyć się lekkim skorygowaniem kursu. Przemawia za tym duże wykupienie rynku czego wyrazem jest wartość wskaźnika RSI dla dziennego interwału blisko poziomu 70. W ostatnich miesiącach tak wysokie wartości tego wskaźnika poprzedzały korekty notowań EUR/USD.
Z zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych z USA warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Fed z Richmond, obrazującego aktywność produkcyjną przedsiębiorstw. Z kolei z Wielkiej Brytanii o godzinie 10:30 poznamy dane na temat inflacji konsumentów w lutym. Jest to istotny odczyt z punktu widzenia dalszego kierunku polityki pieniężnej Banku Anglii.
Wczorajsza sesja, a w szczególności godziny popołudniowe przyniosły kontynuacją umocnienia złotego. Kurs EUR/PLN spadł wczoraj do poziomu 4,0225, natomiast USD/PLN zniżkował do 2,8250. Notowania złotego w czasie sesji azjatyckiej jak również w pierwszych godzinach handlu w Europie pozostawały stabilne w relacji do głównych walut. Krajową walutę wspierają w szczególności wzrosty na giełdach oraz ogólna poprawa sentymentu inwestycyjnego. Uwzględniając zachowanie złotego w relacji do euro po gwałtownych osłabieniach spowodowanych wzrostem awersji do ryzyka, jak miało to miejsce w listopadzie oraz maju 2010 roku spodziewać się można w kolejnych dniach lekkiego osłabienia złotego, po czym krajowa waluta powinna powrócić do umocnienia.
Z kolei notowania USD/PLN zależne będą przede wszystkim od sytuacji na głównej parze walutowej.
Z danych makroekonomicznych z Polski poznamy dziś wskaźnik inflacji bazowej publikowany przez Narodowy Bank Polski. Rynkowe oczekiwania zakładają, że wskaźnik ten wyniósł w lutym 2,1 proc. r/r, przy poprzednim odczycie na poziomie 1,6 proc. r/r. Warto zwrócić uwagę na tę publikacje w kontekście zbliżającej się kwietniowej decyzji RPP ws. stóp procentowych.
Sporządził:
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2523 gości