ECB rynkom nie pomógł
- Utworzono: piątek, 05, kwiecień 2013 08:30
W USA po środowej przecenie rynek mógł w czwartek zasygnalizować, czy mamy do czynienia z początkiem korekty, czy z konsolidacją. Od razu na początku napiszę, że odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
Kalendarium było w czwartek dość ubogie w raporty makro, ale obyły się posiedzenia Banku Anglii i ECB. Oba banki pozostawiły stopy bez zmian. BoE utrzymał stopę główną na poziomie 0,5 proc. i nie zmienił też parametrów swojego programu skupu obligacji (QE). Podczas konferencji prasowej szef ECB. Mario Draghi szef ECB nie powiedział niczego, co mogłoby pomóc europejskiej walucie i akcjom. W zasadzie powinien pomóc akcjom, bo mówił o łagodnej polityce monetarnej. Jednak indeksy europejskie spadły, a euro się umocniło.
Jeśli chodzi o dane makro to raport Challengera o planowanych zwolnieniach jest zazwyczaj lekceważony. Tym razem też tak było. Odnotujmy, że w marcu ilość planowanych zwolnieć wyniosła 49,3 tys. (w poprzednim miesiącu 55,4 tys.). Raport o liczbie złożonych w ostatnim tygodniu nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ma zazwyczaj dużo większe znaczenie. Dowiedzieliśmy się, że ilość nowych wniosków wyniosła 380 tys. (oczekiwano 347 tys.). Wzrosłą też średnia 4. sesyjna.
Rynek akcji nie wiedział, co ma zrobić. Z jednej strony kusiły „przecenione” po środowym spadku akcje (szczególnie przed piątkowym raportem z rynku pracy), a z drugiej słabe dane makro mogły niepokoić, bo nie było żadnej gwarancji, że piątkowy raport będzie dla byków korzystny. Indeksy trzymały się przez całą sesję blisko poziomu neutralnego czekając na ostatnie minuty handlu.
Końcówka sesji była dla byków korzystna. Nadzieje na kontynuację hossy nie umarły. Wzrost indeksów był niewielki, ale daje nadzieję na wejście w konsolidację, a nie w dużą korektę.
GPW rozpoczął czwartkowa sesje neutralnie, ale prawie natychmiast niedźwiedzie zepchnęły indeksy. WIG20 zabarwił się na czerwono, mimo że na innych giełdach europejskich widać było niewielkie zwyżki. Po tym spazmie podaży nastąpiło jednak uspokojenie połączone z powolnym podnoszeniem się WIG20. Przed pobudką w USA WIG20 znowu się osunął. Po publikacji słabych danych zabarwił się na czerwono.
Tym razem byki jednak się nie poddały i mimo spadku innych indeksów europejskich WIG20 wypracował minimalny wzrost (0,26 proc.). Być może jest to próba rozpoczęcia ubijania dna, ale jedna sesja to zdecydowanie za mało. Musimy sprawdzić to w dłuższym okresie.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5777 gości