Konsolidacja
- Utworzono: wtorek, 14, maj 2013 09:37
W USA czekano w poniedziałek przed sesją na opublikowanie danych makro. Gracze niespecjalnie przejmowali się tym, co działo się w Europie, gdzie pojawiła się chęć do niewielkiej realizacji zysków. Być może jakiś, negatywny, wpływ miał artykuł opublikowany w piątek w Wall Street Journal, w którym zastanawiano się, kiedy Fed zacznie redukować zakupy obligacji. To jednak mógł być najwyżej pretekst do niewinnej realizacji zysków.
Mówiono trochę o tym, że dane o kwietniowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach (9,3 proc. i 12,8 proc. r/r) mogą ważyć na nastrojach, ale to było całkowicie niepoważne. Dane były bowiem praktycznie zgodne z oczekiwaniami. Oczekiwano nieco większej sprzedaży (9,5 proc.), ale różnica była nieznaczna. Poza tym ostatnio dużo się mówi o tym, że dane chińskie są kompletnie niewiarogodne.
Najważniejszym raportem makro był ten mówiący o kwietniowej sprzedaży detalicznej w USA. Okazało się, że sprzedaż ledwo drgnęła (wzrost o 0,1 proc. m/m), a sprzedaż bez samochodów tak jak oczekiwano spadła o 0,1 proc. Oczekiwano jednak, że sprzedaż ogółem spadnie o 0,3 proc. (zmieniono w ostatniej chwili prognozy), więc dane uznano za bardzo dobre. Dane o marcowych zapasach w firmach zostały zlekceważone, ale odnotujmy, że zapasy nie wzrosły (oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. m/m).
Po lepszych od oczekiwań danych makro rynek akcji teoretycznie powinien rosnąć, ale wysokość, na którą dotarły indeksy znowu (podobnie jak w czwartek i piątek) hamowała zapędy byków. Pozostawało czekać, czy znowu uderzą w ostatniej godzien sesji. Nie uderzyły, ale niedźwiedzie też spały i sesja zakończyła się neutralnie. Klasyczna sesja konsolidacji (podobnie jak w Europie).
GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję neutralnie, a potem indeks WIG20 zaczął krążyć wokół poziomu neutralnego. Korekta na innych giełdach europejskich nie zachęcała do agresywnego kupna akcji. W okolicach południa niedźwiedzie chciały pogłębić spadki, ale nic z tego nie wyszło, bo na europejskich giełdach nastroje zaczęły się poprawiać.
Po publikacji danych w USA WIG20 zabarwił się na zielono. Potem co prawda znowu przetestował poziom neutralny, ale po rozpoczęciu sesji w USA (mimo, że tam nastroje były niejednoznaczne) zaczął rosnąć i zakończył dzień zwyżką o 0,69 proc. Jeszcze mocniej wzrósł MWIG40. Nasz rynek był jednym najsilniejszych w Europie. Sygnał kupna nadal obowiązuje.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5742 gości