Raz w górę raz w dół
- Utworzono: środa, 05, czerwiec 2013 08:19
We wtorek kalendarium było w USA (i nie tylko w USA) praktycznie puste. Po poniedziałkowej zagrywce zgodnie z zasadą „im gorzej tym lepiej” gracze nie bardzo mieli się na czym oprzeć. Nie było nowych impulsów, które pokierowałyby rynkiem akcji.
Nie był nim publikowany we wtorek kwietniowy bilans handlu zagranicznego USA. Gracze na te dane nigdy nie reagują. Odnotujmy tylko, że oczekiwano deficytu na poziomie 41 mld USD, a w rzeczywistości wyniósł 40,3 mld USD.
W tej sytuacji wsłuchiwano się w różne opinie na temat możliwych działań Fed. Dla porządku przytoczę te wypowiedzi, mimo że uważam ich znaczenie za niewielkie. Jednak chwilowe ruchy na rynku wywoływały, bo gracze wykorzystywali je jako preteksty do zwiększania zmienności.
Esther George, szefowa Fed z Kansas City co prawda odwołała swoje wystąpienie, ale przygotowany szkic tego, co miała powiedzieć został opublikowany. Opowiedziała się za zmniejszenie programu skupu aktywów (QE). Joseph A. LaVorgna, główny ekonomista Deutsche Bank w Nowym Jorku, powiedział, że spodziewa się we wrześniu zmniejszenie QE o 25 mld USD miesięcznie (obecnie 85 mld). Jan Hatzius, główny ekonomista Goldman Sachs też oczekuje zmniejszenia skupu we wrześniu. Jak widać rośnie oczekiwanie na zmniejszenie programu właśnie we wrześniu.
Rynek akcji rozpoczął dzień od niewielkiej zwyżki, ale potem niedźwiedzie umiejętnie wykorzystywały wypowiedzi, o których napisałem powyżej, co na dwie godziny przed końcem sesji doprowadziło do jednoprocentowych zniżek. Od tego momentu zaczęło się kupowanie „tanich” akcji. Nie udało się do końca wymazać spadków, ale zniżki o pół procent sygnalizują jedynie to, że gracze są bardzo niezdecydowani.
GPW we wtorek od rana nie zaskakiwała. WIG20 naśladował inne indeksy europejskie i rósł. Nie był to wzrost znaczący, ale oczywiście wszyscy wiedzieli, że i tak o końcówce zadecyduje to, co będzie się działo na początku sesji w USA. Nic dziwnego, że na osuwanie indeksów w Europie nasz rynek reagował podobnym procesem. Od południa na rynku panował po prostu marazm.
Dopiero po rozpoczęciu sesji w USA WIG20 zaczął powoli zwiększać skalę zwyżki. Mimo tego, że Wall Street wychłodziła inne rynki europejskie WIG20 zyskiwał do końca sesji zwyżkując o 0,79 proc. Niestety nie wiemy nadal jaki jest wpływ wydarzeń w Turcji, bo we wtorek indeks turecki odrobiło połowę (blisko pięć procent) z poniedziałkowej zwyżki. W każdym razie na GPW w dalszym ciągu obowiązuje mocny sygnał kupna.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, , przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5745 gości