Dzień bez USA i Wielkiej Brytanii
- Utworzono: poniedziałek, 30, maj 2011 09:42
Irlandia może potrzebować dalszej pomocy
Mimo gorszych piątkowych danych ze Strefy Euro oraz USA głównej parze walutowej udało się utrzymać w okolicach poziomu 1,43. Nowy tydzień eurodolar rozpoczyna w okolicy wartości 1,4270, co może świadczyć, że chęć wzrostów wśród inwestujących we wspólną walutę nadal jest duża i korekta może próbować trwać dalej. Z drugiej jednak strony w miniony weekend pojawiły się informacje, które mogą pokrzyżować plany byków. Otóż irlandzki minister transportu Leo Varadkar jako pierwszy oficjel ze strony władz stwierdził, że jego kraj może potrzebować kolejnej pomocy, o którą będzie chciał poprosić Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Oznaczać to może, że Irlandia zapewne będzie się starać o drugi pakiet finansowy, bądź o wydłużenie terminu spłaty obecnej pożyczki. To w efekcie może spowodować pogorszenie i tak już kiepskich nastrojów oraz osłabić wspólną walutę. Oprócz tego, jak wynika ze doniesień prasowych kolejną pomoc może dostać także Grecja. Prawdopodobnie w tej kwestii negocjują obecnie europejscy liderzy. To wszystko może negatywnie odbić się na notowaniach wspólnej waluty, gdyż inwestorzy mogą nabierać coraz większego przekonania, że pożyczki w ramach EFSF nie przynoszą spodziewanych efektów, a na tym może zyskiwać amerykańska waluta. Z drugiej strony jednak większą reakcję na te doniesienia najprawdopodobniej będzie można zobaczyć dopiero jutro, gdyż dziś nie pracują bankierzy z Wielkiej Brytanii i USA, co będzie miało wpływ na dzisiejszą płynność rynku.
Złoty lekko traci od rana
Dobra końcówka tygodnia na rynku głównej pary walutowej pozwoliła rodzimej walucie na umocnienie. Wartość złotego w stosunku dolara pod koniec piątkowych notowań kształtowała się na poziomie 2,7750, zaś wobec wspólnej waluty na 3,9655. Początek nowego tygodnia kształtuje się nieco gorzej i od początku sesji europejskiej rodzima waluta słabnie. O godzinie 8:45 kurs pary USD/PLN wynosił 2,7840, zaś pary EUR/PLN 3,9740. Takie zachowanie można po części tłumaczyć informacjami na temat Irlandii i Grecji, które podnoszą awersję do ryzykowniejszych grupy aktywów, do której zaliczana jest polska waluta. Z drugiej jednak strony brak obecności bankierów z Londynu i zza oceanu może wpłynąć dziś na zmniejszoną aktywność par złotowych.
Dzień bez danych
Dzisiejszy dzień nie przyniesie nam żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych. Z powodu świąt nie będą też pracowały banki w Wielkiej Brytanii i USA.
Michał Mąkosa
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5756 gości