Wakacyjny handel na giełdach zagranicznych
- Utworzono: wtorek, 13, sierpień 2013 08:11
Wall Street rozpoczęła tydzień z całkowicie pustym kalendarium. Przed sesją zachowanie giełd europejskich tworzyło dość pesymistyczny obraz, ale oczywiste było, że Amerykanie nie muszą się tym zbyt długo sugerować.
Mówiło się, że na rynek akcji negatywny wpływ będą miały japońskie dane makro (mniejszy od oczekiwanego annualizowany wzrost PKB w drugim kwartale), ale według mnie takie tłumaczenie jest nieporozumieniem. Niezwykle rzadko Wall Street reaguje na publikację danych w Japonii – właściwie można powiedzieć, że nigdy nie reaguje.
Indeks S&P 500 rozpoczął dzień od spadku, ale błyskawicznie wrócił do poziomu neutralnego. Potem znowu zaczął się osuwać, ale spadki były symboliczne, a indeks NASDAQ nawet nieznacznie rósł. Półtorej godziny przed końcem sesji rozpoczęło się nieco mocniejsze kupowanie akcji, dzięki czemu NASDAQ zwiększał (nieduże) zyski, a S&P 500 wracał do poziomu neutralnego. Tak też się ta sesja, która nie miała żadnego znaczenia prognostycznego, zakończyła.
GPW rozpoczęła sesję poniedziałkową od niewielkiego spadku WIG20 (mniejsze spółki utknęły na poziomie neutralnym). Potem jednak nasz rynek wszedł w przeciwfazę. Mimo tego, że XETRA DAX tracił już przed południem jeden procent WIG20 wrócił spokojnie do poziomu neutralnego. Znakomicie zachowywały się nadal akcje JSW (po wynikach kwartału), KGHM i Pekao. Potem dołączył PZU.
To podciąganie indeksów na innych giełdach europejskich zaowocowało po południu zabarwieniem się WIG20 na zielono. Im bliżej było do pobudki w USA tym odważniejszy stawał się popyt i tym więcej spółek dołączało do grupy drożejących akcji. WIG20 rósł jak na drożdżach zamykając okno bessy (otwarte w tygodniu wygasania czerwcowych kontraktów).
Tym razem udało się utrzymać to zamknięcie do końca sesji. WIG20 zwiększył nawet zakres zwyżki, a za nim podążyły SWIG80 i MWIG40. Tuż nad poniedziałkowym zamknięciem jest linia trendu spadkowego idącego od początku roku i opór czerwcowy (2.512 pkt.). Te opory mogą być trudne do pokonania z marszu.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, , przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5835 gości