Rynkowe odreagowanie, ale nastroje wciąż nerwowe
- Utworzono: środa, 02, listopad 2011 20:51
Skala dzisiejszych wzrostów głównych indeksów europejskich i azjatyckich pokazuje przede wszystkim, że inwestorami nadal przeważają nie najlepsze nastroje. Innym aspektem dzisiejszego zachowania rynków giełdowych i walutowych jest to, ile owe odreagowania się utrzymają.
Po solidnych spadkach z początku tygodnia, środa przyniosła nam lekkie odreagowanie i mimo wszystko nieznaczne polepszenie nastrojów i klimatu inwestycyjnego. Nadal bowiem echo poniedziałkowej decyzji greckiego premiera Papandreu o przeprowadzeniu głosowania w sprawie wdrożenia drastycznych reform razi inwestorów. Na rynku coraz częściej pojawiają się opinie, iż zamierzeniem Papandreu było po prostu odsunięcie odpowiedzialności za bankructwo własnego kraju i w efekcie tego za wyjście kraju Hellady ze Strefy Euro. To jednak nie zmienia sytuacji, że w powodzenie głosowania zaplanowanego na grudzień raczej trudno wierzyć. Dziś na wieczór zaplanowano nadzwyczajne spotkanie w Cannes we Francji w sprawie Grecji (które to już z kolei). Szczegółów spotkania jednak nie znamy i pozostaje nam jedynie czekać na wydanie oficjalnego komunikatu, o ile taki w ogóle się pojawi. Chociaż oficjelom z całą pewnością zależeć będzie na uspokojeniu nastrojów. Środa to także początek debaty w greckim parlamencie nad wotum zaufania dla rządu Papandreu. Wieczorem ze strony agencji Reutera napłynęła także informacja o tym, iż wypłata szóstej transzy pomocowej dla Grecji wartej 8 mld euro, najprawdopodobniej zostanie wstrzymana do czasu zaplanowanego referendum. Anonimowy przedstawiciel MFW miał dziś powiedzieć, iż „MFW nie chciałby dać pieniędzy Grecji, a następnie obawiać się co się z nimi stanie” To przede wszystkim zła informacja ze względu na to, że 15 listopada upływa termin do kiedy Grecja może funkcjonować bez wypłaty owej transzy. To z kolei może doprowadzić do kolejnych strajków i niepokojów społecznych, a także poważnie zachwiać (po raz kolejny) rynkami finansowymi.
Chociaż nastroje nadal nie są ciekawe, to w polepszeniu notowań pomogły głównie dane makro z USA, gdyż te z eurolandu zbytnio nie zachwyciły. Indeks PMI dla przemysłu Strefy Euro okazał się dziś nieznacznie niższy od oczekiwań, nadal niższy niż 50 pkt., i niestety po raz kolejny niższy niż poprzedni odczyt. Ze zniżkowej tendencji po raz kolejny wybija się Polska. Odczyt indeksu PMI w naszym kraju okazał się sporo lepszy od oczekiwań i wyniósł solidne 51,7pkt. To oczywiście jednak większego znaczenia w notowaniach europejskich nie miało. Pomógł natomiast odczyt raportu ADP. Wynik zatrudnienia w sektorze prywatnym okazał się wyższy od prognoz, co mocno ucieszyło rynki i wybiło indeksy do góry. Na posiedzeniu FOMC nie zmieniono także stóp procentowych w USA, które pozostały na poziomie 0,25proc. Ostatecznie, większość indeksów zakończyło sesję na plusach. CAC40 zyskał dziś niecałe 1,4proc., DAX wzrósł o 2,2proc., a WIG20 spadł dziś o 0,67proc., jednak tutaj znaczenie mogło mieć to, że wczoraj sesji w Warszawie ze względu na święto zmarłych nie było. Lepsze nastroje giełdowe znalazły swoje przełożenie także na rynku walutowym. Kosmetyczny wzrost na głównej parze, umocnił także złotego. Złoty umocnił się o ponad 1 proc., na godzinę 20:30 kurs EUR/PLN wynosi 4,3670, a kurs USD/PLN 3,1770. Sporo osłabił się frank szwajcarski, który dotarł dzisiaj do okolic wsparcia na 3,60 i na godzinę 20:30 wynosi 3,5920, wobec wczorajszych poziomów w okolicach 3,6650.
Z ciekawych informacji warto również odnotować wypowiedź premiera Francji, który dziś stwierdził, iż francuskie banki nie będą potrzebowały dokapitalizowania. Dziś odbyła się także aukcja portugalskich bonów skarbowych, które sprzedały się z nieznacznie wyższą rentownością. Jutrzejszy dzień będzie o wiele bogatszy w publikacje makroekonomiczne. Poznamy m.in. liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, decyzje ECB ws. stóp procentowych, raport ISM dla usług w USA, a także zamówienia na dobra trwałego użytku i zamówienia w przemyśle. Co więcej, jutro zaczyna się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego pod przewodnictwem nowego przewodniczącego Mario Draghiego i szczyt przywódców G20 w Cannes.
Jacek Jarosz
Finweb.pl
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2205 gości