Zmiana formy opodatkowania PIT jest możliwa
- Utworzono: środa, 23, listopad 2011 11:18
Wybór właściwej formy opodatkowania jest niezwykle ważny, ze względu na fakt, że wywiera istotny wpływ na wysokość płaconych podatków, jak również rodzaj ewidencji prowadzonej w celu dokonania stosownych rozliczeń. Co zrobić, kiedy okaże się, że dokonany wybór nie jest najkorzystniejszy?
Przedsiębiorca sam wybiera właściwą dla siebie formę opodatkowania
W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik zobowiązany jest dokonać wyboru sposobu opodatkowania osiąganych dochodów, składając w tym celu stosowny wniosek. Należy pamiętać, że można dobrać właściwą dla siebie formę opodatkowania, tylko i wyłącznie spośród przewidzianych w ustawie. Należą do nich: opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) oraz podatek liniowy. Warto podkreślić, że istnieją także uproszczone formy opodatkowania osiąganego dochodu. By móc z nich skorzystać trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki. Dotyczy to ryczałtu ewidencjonowanego a także karty podatkowej. Prawo przewiduje dwa warianty doboru odpowiedniej formy rozliczeń z organem podatkowym, w zależności od momentu, w którym podatnik podejmuje decyzję w tej kwestii.
Rozpoczynając działalność
Pierwszym momentem na wybór formy opodatkowania, to rozpoczęcie działalności gospodarczej. Należy tego dokonać przed rozpoczęciem danej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Lub do 20 stycznia
Jeśli podatnik prowadzi już działalność gospodarczą ustawa przewiduje możliwość zmiany przyjętej uprzednio formy opodatkowania w nowym okresie rozliczeniowym, pod warunkiem złożenia do dnia 20 stycznia odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Należy podkreślić, że termin ten jest nieprzekraczalny.
Poza wymienioną wyżej sytuacją w zasadzie nie ma możliwości dokonania zmiany sposobu obliczania podatku.
Zamknąć firmę i otworzyć ją na nowo?
Przedsiębiorca, który zamyka firmę, dokonuje jej wyrejestrowania a następnie otwiera nową ponownie wybiera formę opodatkowania dla nowo utworzonej działalności. Taką możliwość potwierdza również interpretacja organu podatkowego (IPPB1/415-292/11-4/JB). Do takich działań należy jednak podejść ostrożnie by nie spotkać się z zarzutem obejścia prawa podatkowego. Może za tym przemawiać np. zmiana profilu prowadzonego biznesu. Nie należy zatem traktować możliwości zakończenia i rozpoczęcia na nowo prowadzonej działalności gospodarczej jako standardowego sposobu na zmianę formy opodatkowania.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Iwona Cackowska, księgowa Tax Care
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2342 gości