Brak decyzji w sprawie Grecji. Inwestorzy coraz częściej myślą o realizacji zysków.
- Utworzono: piątek, 10, luty 2012 08:52
Tak jak można było się tego spodziewać, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać na rozstrzygnięcia w sprawie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji. Mimo porozumienia zawartego przez Greckich polityków oraz deklaracji wprowadzenia odpowiednich reform, inwestorzy pozostali bierni i nie zdecydowali się ruszyć na zakupy. Być może zbliża się czas realizacji zysków.
WIG20 zakończył wczorajszy dzień spadkiem o 0,52 proc., przy obrotach rzędu 772 mln zł. Indeksy średnich i małych spółek spadły jeszcze mocniej. mWIG40 zanotował spadek o 0,80 proc., sWIG80 o 0,85 proc. Fakt ten jest być może o tyle niepokojący, że przez ostatnie dni mniejsze spółki radziły sobie na naszym parkiecie lepiej niż blue chipy. Na tle innych europejskich parkietów również po raz kolejny wypadliśmy dość słabo. Indeks DJ Euro Stoxx 50 wzrósł wczoraj o 0,40 proc., niemiecki DAX zakończył notowania wzrostem o 0,60 proc. Wczorajszy dzień był niewątpliwie najbardziej obfitym w wydarzenia z całego tego tygodnia. Biuro premiera Grecji potwierdziło w czwartek, że przywódcy partii politycznych wchodzących w skład koalicji rządowej porozumieli się w sprawie programu dalszych oszczędności. Jednak minister finansów Niemiec i szef eurogrupy wykluczyli, że na wczorajszym wieczornym spotkaniu ministrów finansów strefy eurozapadnie końcowe porozumienie w sprawie nowej pomocy finansowej dla Grecji. Na spotkaniu ustalono, że Grecja musi podjąć kolejne decyzje dotyczące cięć w wydatkach oraz, że wynegocjowany przez greckich polityków plan oszczędnościowy wymaga poprawy. Szef eurogrupy poinformował, że decyzja o przyznaniu wsparcia może być podjęta w najbliższą środę, czyli 15 lutego. Przypomnę, że wspominałam już w moich komentarzach, że tak naprawdę ta data jest dla Greków datą graniczną.
Zarówno Bank Anglii oraz ECB zdecydowały o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Szef ECB Mario Draghi poinformował po posiedzeniu, że w gospodarce strefy euro widoczne są wstępne sygnały stabilizacji. Niepewność pozostaje jednak wysoka i wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w europejskiej gospodarce. Mario Draghi wykluczył również bezpośrednie finansowanie zadłużonej Grecji przez ECB. Zasugerował jednak, że Europejski Bank Centralny mógłby przekazać krajom strefy euro zyski z posiadanych greckich obligacji, co przyczyniłoby się do redukcji długu.
Sesja w USA zakończyła się wczoraj niewielkimi wzrostami głównych indeksów. Dow Jones wzrósł tylko o 0,05 proc., S&P500 wzrósł o 0,15 proc., Nasdaq zanotował wzrost o 0,39 proc. Tygodniowe dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych były pozytywne. Oczekiwano 370 tys. nowych wniosków, faktycznie złożono ich tylko 358 tys. Tuż przed godziną 8:00 czasu polskiego kontrakt na S&P500 spada o 0,39 proc. Japoński Nikkei spada o 0,60 proc., chiński Hang Seng spada o 1,20 proc.
OMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Eliza Dąbrowska
Dom Maklerski Noble Securities
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5768 gości