Bilans I kwartału wyraźnie na plusie
- Utworzono: piątek, 30, marzec 2012 14:28
Jest szansa, że warszawski parkiet zakończy marzec bez większych zmian, choć miesiąc był dla inwestorów giełdowych bardzo nerwowy. Rynek zdołał wykonać trzy większe wolty, a jest w trakcie kolejnej. Marzec zaczął się od przewagi sprzedających, którzy sprowadzili WIG w okolice 40,5 tys. pkt.
Była to kontynuacja lutowego osłabienia koniunktury, związanego z odbiciem od oporu, jaki dla naszego rynku stanowi szczyt z sierpnia 2011 r. Potem do głosu doszli kupujący, którzy doprowadzili notowania znów do sierpniowej górki. I znów nie udało się jej pokonać. Kolejne cofnięcie było już nieco płytsze, ale i ruch w górę po nim mniejszy. Ostatnie dni przyniosły dalszą huśtawkę nastrojów.
Przedłużający się trend boczny, jaki zdominował 2 ostatnie miesiące na naszym parkiecie skłania do polaryzowania opinii inwestorów. Jedni będą wskazywać na siłę rynku, bo podaż nie jest w stanie zepchnąć notowań wyraźnie poniżej oporu, drudzy w przedłużającej się walce z sierpniową górką będą widzieli objaw słabości. Biorąc pod uwagę pozytywny bilans kwartału, który wskazuje na obecność średnioterminowego trendu rosnącego na naszym parkiecie, warto trzymać się optymistycznej interpretacji wydarzeń i liczyć na pokonanie w niedalekiej przyszłości sierpniowego szczytu.
Giełda wyraźnie poprawia dziś bilans I kwartału, który głównie za sprawą stycznia ma szanse zamknąć się na ok. 10-proc. plusie. Hitem inwestycyjnym były w tym czasie firmy chemiczne. WIG-Chemia zyskuje od końca 2011 r. blisko 30%. Na drugim biegunie znalazły się spółki energetyczne. WIG-Energia poszedł w dół o blisko 5%.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Zwyżkowa tendencja dominująca w pierwszych 3 miesiącach na warszawskim parkiecie pozwala wierzyć w ostateczne pokonanie sierpniowej górki przez WIG, która od 2 miesięcy blokuje ruch w górę
Długofalowe perspektywy spółek budowlanych wciąż są niekorzystne
Rynki nieruchomości
Kończący się miesiąc nie był łaskawy dla firm budowlanych notowanych na warszawskim parkiecie. Indeks branżowy tego sektora poszedł w dół aż o ok. 14%. Podobnie słabo wypadli deweloperzy ze stratą przeszło 8%. Bilans całego I kwartału jest już znacznie lepszy, bo firmy budowlane tracą około 3%, a deweloperzy zyskują ok. 6%. W przypadku tych ostatnich cieniem na obrazie branży położył się GTC, który stracił na wartości blisko 29%. Reszta spółek miała się diametralnie lepiej. Echo zyskało tyle, co GTC stracił, o jedną czwartą w górę poszły kursy Dom Development i Ronsona, o 14% JW Construction, o 12% Polnordu, Robyg zwyżkował o połowę, a LC Corp zyskał aż dwie trzecie.
Perspektywy na kolejne tygodnie i miesiące dla obu branż związane są z ogólnym postrzeganiem koniunktury giełdowej. Jeśli przyjąć, że może jeszcze się poprawić, to obie grupy spółek mają szanse zyskiwać. W długim terminie jednak uwarunkowania dla ich działalności nie są wciąż jeszcze korzystne.
Od dewelopera
31 marca i 1 kwietnia w godz. 10-16 firma Ronson Development organizuje Dni Otwarte inwestycji Sakura przy ul. Kłobuckiej na warszawskim Mokotowie. Aktualnie w sprzedaży znajdują się dwa etapy projektu, przy czym termin oddania do użytku I etapu planowany jest na II kw. 2012 roku, z kolei termin realizacji II etapu ustalono na II kw. 2013 roku. Cały projekt zakłada wykonanie 4 budynków sięgających 10-ciu pięter wraz ogrodem w stylu japońskim do wyłącznego użytku mieszkańców. Dwa pierwsze etapy projektu Sakura składają się łącznie z 235 mieszkań o pow. od 32 do 106 m kw. Generalnym wykonawcą jest firma Hochtieg Polska.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5706 gości