Fakty i mity na temat montażu desek warstwowych
- Utworzono: wtorek, 30, kwiecień 2019 05:18
Drewniana podłoga kojarzy się z trwałością, solidnością i ponadczasową elegancją. Nie musi to być jednak lity parkiet czy deska. Materiały te z powodzeniem zastąpiły deski warstwowe. Jak dobrze je ułożyć, aby uzyskać oczekiwany efekt, a jednocześnie wykorzystać te ich cechy, które w tradycyjnych rozwiązaniach były niedostępne? Eksperci serwisu domiporta.pl przedstawiają fakty i mity na temat montażu podłogi z desek warstwowych.
Chociaż deski warstwowe są obecne na naszym rynku od wielu lat, to ich montaż budzi jeszcze szereg wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza możliwości układania ich na ogrzewaniu podłogowym bądź w łazience. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę, że posadzka z desek warstwowych nie wymaga prac wykończeniowych (w tym cyklinowania), co znacznie skraca czas jej montażu w porównaniu do tradycyjnego parkietu i desek, zauważają eksperci serwisu domiporta.pl
A układanie podłóg to trzecia najczęściej wykonywana praca remontowa (wyprzedza ją tylko malowanie ścian lub ich szpachlowanie czy też gładzenie) - wynika z raportu fixly.pl, opublikowanego w czerwcu 2018 roku.
Posadzkę po zakończeniu montażu można natychmiast użytkować - FAKT
Deski warstwowe (nazywane też potocznie panelami) pokryte są fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV. Do wyboru są lakiery o wysokim połysku, półmatowe lub matowe. Tworzą one twardą, odporną na zarysowanie powłokę. Inna opcja to deski fabrycznie zaimpregnowane olejem. Niezależnie jednak od zastosowanej warstwy ochronnej, taka podłoga natychmiast po ułożeniu jest gotowa do użytkowania – można po niej chodzić czy wstawiać meble.
(Montaż bezklejowy deski warstwowej, fot. Baltic Wood)
Panele drewniane mają na krawędziach wpusty i wypusty, pozwalające łączyć poszczególne elementy. Większość montuje się bezolejowo, stosując system zatrzasków – każdy producent ma swoją opatentowaną technologię (w nazwie lub opisie montażu często występuje słowo”clik”). W sposób powstaje tzw. podłoga pływająca, czyli nieprzytwierdzona do podłoża. Deski można też układać standardowo z użyciem kleju.
Robert Elias, ekspert UZIN Utz Polska, wyjaśnia, że na rynku dostępne są specjalne kleje dwuskładnikowe poliuretanowe, jednoskładnikowe poliuretanowe i jednoskładnikowe kleje typu STP. Przewagą klejenia posadzek drewnianych do podkładu nad układaniem ich na pływająco, jest wyeliminowanie efektu głuchej podłogi, osiągniecie lepszego współczynnika przewodzenia ciepła oraz w przyszłości zdecydowanie łatwiejsza renowacja.
Jego zdaniem na szczególną uwagę zasługują kleje jednoskładnikowe o twardo-elastycznej spoinie, która poprzez swoje właściwości kompensuje naprężenia, powstające w posadzce drewnianej. Kolejną zaletą jest łatwość aplikacji, w porównaniu do klejów dwuskładnikowych. Niezwykle istotna jest także możliwość usuwania zabrudzeń z takiego kleju z posadzki drewnianej, powstałych podczas prac montażowy
Deski warstwowe są złym materiałem na cieple podłogi – MIT
Chociaż z zastosowaniem drewna na ogrzewanie podłogowe jest pewien kłopot, bo materiał ten jest izolatorem a nie przewodnikiem, to dzięki najnowszym rozwiązaniom można układać deski warstwowe na posadzkach z takim systemem grzewczym, podpowiadają eksperci serwisu domiportapl.
-Deski montowane na ogrzewaniu podłogowym powinny mieć nie tylko konstrukcję warstwową (ogranicza pracę drewna), ale też dodatkowe poprzeczne nacięcie. - wyjaśnia Joanna Jezierska, ekspertka firmy Forestile Zabezpieczy to ich stabilność wymiarową. Poza tym drewno stosowane do produkcji desek warstwowych powinno być odpowiednio przygotowane i sezonowane, dodaje.
Na ciepłej podłodze najlepiej układać gatunki drewna, które są mało wrażliwe na wahania temperatury – z rodzimych najlepiej sprawdzi się dąb, a z egzotycznych np. teak, merbau, doussie i jatoba.
(Deska warstwowa na ogrzewaniu podłogowym, fot. Barlinek)
Na ogrzewaniu podłogowym można stosować zarówno pływający system montażu oraz klejenie desek do podłoża. W tym drugim wariancie należy zwrócić uwagę na to, aby użyty klej zachowywał swoje właściwości i elastyczność nawet przy dużych wahaniach temperatury. W przeciwnym razie w podłodze powstaną szczeliny.
Jeśli planujemy montaż desek warstwowych na ogrzewaniu podłogowym, należy wybrać te, które na opakowaniu mają informację, że są przeznaczone do takiej eksploatacji, podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl
Ułożenie desek warstwowych w łazience jest wykluczone – MIT
Pomimo, że w łazienkach na ogół królują podłogi z płytek (ceramicznych lub kamiennych), to i tutaj można zastosować deski warstwowe.
-Na rynku dostępne są takie kolekcje desek, których warstwy są łączone w specjalnej technologii klejenia UV i dopuszczone przez producenta do montażu w wilgotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka - mówi Artur Hankiewicz z firmy directfloor.pl. Z egzotycznych gatunków rekomenduję teak, a z krajowych dąb, dodaje. Zaleca też wybrać warstwowe deski olejowane, by drewno mogło równomiernie „oddychać”. Oczywiście po kąpieli na deskach nie może stać woda, należy ją wytrzeć. Musimy także zadbać o prawidłową wentylację pomieszczenia, radzą eksperci serwisu domiporta.pl.
Beata Zielińska
Analityk serwisu domiporta.pl
tel. 606 969 207
e-mail:
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2346 gości