Dochody małoletniego dziecka wykaż w swoim zeznaniu
- Utworzono: poniedziałek, 16, kwiecień 2012 15:00
Masz zaradne dziecko, które uzyskując dochód ma swój udział w budżecie domowym?
Pamiętaj doliczyć jego dochody do swoich i wspólnie je opodatkować. Jednak gdy małoletnie dziecko uzyskuje stypendium konieczne będzie złożenie odrębnego zeznania.
Opodatkowanie uzyskiwanych dochodów stanowi w Polsce powszechny obowiązek. Oznacza to, że każdy podatnik, który uzyskał w roku podatkowym korzyści finansowe powinien odprowadzić od nich stosowną kwotę podatku, o ile nie zostały z tego zwolnione.
Z powyższego stwierdzenia można również wnioskować, że dochody osób poniżej 18 roku życia, a wiec małoletnich także podlegają opodatkowaniu, pomimo iż osoby te nie posiadają jeszcze pełni praw.
Pełnoletność uzyskuje także osoba poniżej 18 roku życia, która zawarła związek małżeński.
Jedyną różnicą wynikającą z tego faktu, jest procedura wykazywania stosownych kwot w rocznym zeznaniu podatkowym, do sporządzenia którego zobowiązani są rodzice. Uwaga! Jako rodziców należy rozumieć także przysposabiających. Dopiero w momencie uzyskania pełnoletności, dziecko, które uzyskało dochód podlegający opodatkowaniu, ukończywszy w danym roku podatkowym 18 lat, składa zeznanie podatkowe samodzielnie. Wykazuje w nim jedynie dochody uzyskane od dnia uzyskania pełnoletności.
PIT-36 i załącznik PIT-M, czyli podatek naliczany od sumy dochodów rodziców i dziecka
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dochody małoletnich dzieci z zasady podlegają doliczeniu do kwoty dochodów uzyskiwanych przez rodziców. Dopiero tak ustaloną wartość należy wykazać w deklaracji podatkowej, składanej do końca kwietnia w urzędzie skarbowym. W związku z powyższym wydaje się istotnym, aby podkreślić, że opiekunowie, na których ciąży obowiązek rozliczenia dochodów uzyskiwanych przez dzieci, które jeszcze nie ukończyły 18 lat, zobowiązani są złożyć w określonym w ustawie terminie wypełniony formularz zeznania podatkowego PIT – 36 wraz z załącznikiem PIT/M. Uwaga! Doliczając dochody dziecka do własnych zawsze należy złożyć PIT-36, nawet jeśli rodzic uzyskał dochody tylko ze stosunku pracy.
Małżonkowie dzielą na pół
W przypadku, gdy roczne zeznania podatkowe małżonkowie składają indywidualnie, koniecznym jest aby pamiętać, że również oddzielnie każdy z nich dolicza do swoich dochodów dochody uzyskane przez podopiecznych. Kwotę dochodu małoletniego dziecka z zasady dolicza się bowiem po połowie do dochodów każdego z małżonków. Ponadto zobowiązani są oni do złożenia niezależnie od siebie właściwego załącznika PIT/M.
Separacja i rozwód
Wyjątek od tej reguły stanowią sytuacje, w których prawo do pobierania pożytków przysługuje tylko jednemu z rodziców. W konsekwencji dolicza on całkowitą wartość dochodów dziecka do swoich. Analogiczne postępowanie dotyczy małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. W takiej sytuacji należy uznać, iż obowiązek wykazania dochodów dziecka spoczywa na podatniku, przy którym dziecko zostało i który faktycznie je wychowuje.
Nie wszystkie dochody do połączenia
Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dochody dzieci podlegają łączeniu z dochodami rodziców. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że w przypadku dochodów z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku koniecznym jest sporządzenie dwóch oddzielnych deklaracji podatkowych. Łączeniu nie podlegają także wszystkie inne dochody, jeżeli rodzicom nie przysługuje prawo do pobierania pożytków.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dorota Kępka, księgowa Tax Care
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5789 gości