Amerykański parkiet odporny na niestabilność w Europie
- Utworzono: wtorek, 24, kwiecień 2012 12:53
Po bardzo nieudanym dla posiadaczy akcji początku tygodnia kolejny dzień przebiega pod znakiem próby odrabiania strat. W pierwszych godzinach nie wygląda to imponująco. Nie udało się odrobić nawet połowy strat. Trzeba jednak zauważyć, że poniedziałkowa wyprzedaż na rynkach ryzykownych aktywów w różnym stopniu je objęła.
Surowce niewiele straciły, niewielka presja widoczna była na hiszpańskich obligacjach, czy też na euro. Z jednej strony potwierdza to gasnące znaczenie problemów Hiszpanii i innych krajów peryferyjnych Eurolandu jako kluczowego czynnika rozwoju wydarzeń, z drugiej - prowadzi do słabszych danych gospodarczych, które coraz bardziej niepokoją inwestorów giełdowych. To zaś oznacza gorsze w średnim terminie perspektywy dla rynków ryzykownych aktywów.
W dalszym ciągu nie jest rozstrzygnięte, jak niekorzystne doniesienia z Europy wpłyną na dłuższą metę na kondycję amerykańskiej giełdy. Wczoraj po raz kolejny wykazała znaczną odporność na rosnącą niestabilność rynków europejskich. Wciąż ostatnie osłabienie notowań akcji w Ameryce można traktować jako ruch powrotny do przełamanego w pierwszej połowie marca ubiegłorocznego szczytu. To skłania wciąż do umiarkowania w kreśleniu pesymistycznych scenariuszy.
W optymistycznej interpretacji zdarzeń można więc przyjąć, że kwietniowe minima na parkiecie w USA wyznaczają kres korekty, co można potraktować jako wstęp do poprawy klimatu na rynkach w Europie. Natomiast pokonanie przez S&P 500 kwietniowego dołka otwierałoby drogę do kontynuacji spadkowych tendencji na światowych giełdach.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Wygasa znaczenie problemów państw peryferyjnych strefy euro dla rozwoju koniunktury na rynkach, a uwaga przenosi się na kondycję globalnej gospodarki
Notowania firm budowlanych na GPW osiągają najniższe poziomy od ponad 7 lat
Rynki nieruchomości
Najniższe poziomy od ponad 7 lat osiągają spółki budowlane na warszawskim parkiecie. Wczorajsza przecena walorów z tej branży była jedną z dotkliwszych w ostatnich miesiącach. Tegoroczne straty akcjonariuszy firm budowlanych przekraczają już jedną piątą. Negatywny klimat wokół tej branży przekłada się też na postrzeganie deweloperów, którym szkodzi również niepewność dotycząca losów sektora bankowego, od którego zależy ekspansywność polityki kredytowej. WIG-Deweloperzy jest na poziomie z końca minionego roku, wypadając słabiej od całego rynku. Problemy sektora budowlanego związane są przede wszystkim z finansowaniem projektów infrastrukturalnych, które stanowi dla wielu firm poważne obciążenie. Wśród największych spółek budowlanych wyróżnia się Budimex, którego kurs zachowuje się nawet lepiej niż cały rynek (jest 6% na plusie). Wśród deweloperów mieszkaniowych widać duże różnice. Walory Dom Development wzrosły w tym roku o blisko 20% podczas gdy JW Construction poszły w dół o prawie 10%.
Od dewleopera
Firma deweloperska Dolcan rozpocznie budowę II etapu Osiedla Powstańców w Ząbkach, w którym znajdzie się ok. 200 nowych mieszkań. Osiedle będzie składać się z zespołu 5-kondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 202 lokale mieszkalne o pow. 27 do 55 m kw. Do większości z nich przynależeć będą balkony, loggie lub tarasy, natomiast w podziemiach znajdzie się dwupoziomowa hala garażowa. Do tej pory Dolcan zbudował w Ząbkach osiedla Powstańców i Orla II, w których łącznie powstało 448 mieszkań. Sukces poprzednich inwestycji w tej lokalizacji przyczynił się decyzji o budowie kolejnego etapu.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5807 gości