Wracając do funduszy seed i venture capital.
- Utworzono: piątek, 25, maj 2012 09:14
Artykuł o sposobach na pozyskanie kapitału przez początkujące firmy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Po otrzymaniu licznych maili z prośbami o rozwinięcie tematu, zdecydowaliśmy się do niego wrócić. I tak na początek przypomnijmy, że głównym zamysłem funduszy kapitału zalążkowego jest dofinansowywanie innowacyjnych przedsięwzięć. Precyzyjnie wyselekcjonowane pomysły, o dużej zdolności wzrostu i wysokim potencjale technologicznym, po podpisaniu umowy inwestycyjnej, wchodzą w pierwszy etap: preinkubacji, polegający na doradztwie właścicielowi przy opracowaniu biznesplanu, analizach finansowych, etc. oraz na udostępnianiu infrastruktury funduszu, jak powierzchnia biurowa, czy sprzęt komputerowy. Gdy pomysł już dojrzeje, przedstawiciele funduszu podejmują decyzję o inwestycji – projekt wchodzi w etap inkubacji. Proces ten poprzedzony jest negocjacjami i wypracowaniem struktury oraz warunków finansowania – określany jest czas trwania inwestycji, procentowy udział inwestora w zyskach spółki (nie więcej niż 50%) oraz sposób jego wyjścia z przedsięwzięcia.
Pozyskane z funduszu środki, z założenia, powinny pokryć wydatki związane z pierwszymi etapami rozwoju firmy. Najczęściej wykorzystywane są na prowadzenie badań – wstępnej analizy rynku oraz potencjału konkurencji, ale także pokrywają koszty rozwoju produktu czy koszty prawne. Ponadto, służą do budowania kanałów dystrybucji, wykorzystywane są do wdrożenie koncepcji w życie. Po upływie kilku lat inwestor wycofuje się z zyskiem, przychód zaś lokuje w kolejnym tego typu przedsięwzięciu.
Seed capital z reguły ma ściśle określone kryteria inwestycyjne, dokładnie sprecyzowane warunki, które musi spełniać przedsięwzięcie. Często ściśle wytyczone są także branże, w które fundusz jest skłonny zainwestować. Do najpopularniejszych należy elektronika, telekomunikacja i internet, ale także biotechnologia. Inwestorzy patrzą na przedsięwzięcia perspektywicznie, co daje możliwość pełnego wykorzystania potencjału wzrostu jeszcze przed wycofaniem się z projektu. Plan inwestycyjny zazwyczaj rozłożony jest na 5 lub 7, a nawet więcej lat. Ze względu na duże ryzyko takich inwestycji, oczekiwana roczna stopa zwrotu częstokroć przekracza kilkadziesiąt procent.
Przedsiębiorca chętny do pozyskania wsparcia z tego typu funduszu, powinien zgłosić się wprost do jednego z nich, obecnie dysponują one łącznym budżetem o wartości prawie 500 mln zł. Wielkość inwestycji waha się przeciętnie między 50 a 300 tys. zł, choć sięga czasem nawet i 200 tys. euro. W obecnej chwili, polskie firmy mogą starać się o pozyskanie dofinansowania swojej działalności z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka czy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Istnieją także fundusze zalążkowe wiążące kapitał prywatny i środki publiczne. Inwestycje seed capital mogą być również dokonywane przez aniołów biznesu.
Specyficzni dostawcy finansowania typu venture capital – osoby fizyczne nazywane aniołami biznesu – charakteryzują się inwestowaniem w projekty będące we wczesnej fazie rozwoju. Swoiste są także niższe kwoty proponowanego kapitału. W praktyce, obsługują oni inne części rynku niż fundusze, poniekąd uzupełniając ich działalność.
Anioły biznesu przeważnie uczestniczą w organizacjach, np. Europejska Sieć Aniołów (EBAN) czy krajowa Gildia Aniołów Biznesu, których to celem jest rozpowszechnianie wiedzy z zakresu venture capital, a także przekonywanie przedsiębiorców do pozyskiwania inwestorów indywidualnych.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5763 gości