Co 13 mieszkanie w Polsce nie ma łazienki
- Utworzono: wtorek, 19, czerwiec 2012 13:05
Jedna czwarta mieszkań lub domów bez łazienki, co dziesiąte bez bieżącej wody i 35% bez centralnego ogrzewania – tak wygląda statystyka wyposażenia nieruchomości mieszkalnych w podstawowe instalacje sanitarne na wsi. W miastach sytuacja wygląda lepiej, ale nawet w niektórych dzielnicach warszawskich, 20% nieruchomości mieszkaniowych nie ma łazienki, a 10% bieżącej wody.
Aby każda polska rodzina miała własny dom lub mieszkanie musiałoby ich powstać ok. 1,2 miliona – tyle gospodarstw domowych nie ma bowiem własnego „M” według szacunków Home Broker na koniec 2011 r. W rzeczywistości potrzeby mieszkaniowe Polaków mogą być jeszcze większe, bo część zamieszkiwanych domów ma bardzo zły standard techniczny lub nie ma w nich ogrzewania, łazienki czy nawet bieżącej wody.
880 tysięcy domów bez centralnego ogrzewania
W 2010 roku z bieżącej wody w kranie nie mogli korzystać mieszkańcy 82,2 tys. domów i mieszkań, czyli dotyczy to prawie jednej nieruchomości na 70. Łazienek nie było w 446,1 tysiącach domów (prawie 8%). Zimą natomiast brakowało centralnego ogrzewania aż w 880,5 tys. nieruchomości mieszkalnych (ponad 15%). Warto w tym miejscu podkreślić, że do domów z centralnym ogrzewaniem GUS zalicza zarówno te korzystające z ciepła z dużej elektrociepłowni, jak i ogrzewane ciepłem z kotłowni zlokalizowanej na terenie osiedla lub w samym budynku, ale też domy jednorodzinne posiadające własną instalację grzewczą. Nieruchomości nieposiadające centralnego ogrzewania to np. domy, które ogrzewane są piecami kaflowymi, kuchniami węglowymi czy kominkami.
Na wsi trudniej o udogodnienia
Mniej rozwinięta infrastruktura charakteryzuje obszary wiejskie. Zgodnie z danymi GUS aż jeden dom na trzy nie posiada tu centralnego ogrzewania (czyli własnego pieca i instalacji grzewczej). Łazienek brak w 24% wiejskich domów, a bieżącej wody w kranach nie ma w 11% nieruchomości.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w miastach. Wodociągi doprowadzają wodę do prawie 99 na 100 mieszkań i domów. 92% nieruchomości ma łazienkę. Centralne ogrzewanie posiada natomiast 85 na 100 nieruchomości.
Najlepiej w Olsztynie, najgorzej w Łodzi
Ale nawet w miastach sytuacja może znacznie różnić się w zależności od regionu. Najlepiej wyposażenie w instalację sanitarną wygląda w Olsztynie. Każdy dom i mieszkanie znajdujące się w tym mieście posiada bieżącą wodę – wskazują statystyki GUS. Łazienka znajduje się w 98 na 100 nieruchomości, a centralne ogrzewanie w 96 na 100.
Na drugim biegunie jest Łódź, gdzie wyposażenie w instalację można ocenić najgorzej w gronie miast wojewódzkich. Centralnego ogrzewania brak w 21 na 100 nieruchomości. Łazienki nie ma w prawie 15 na 100, a bieżącej wody w 3 na 100.
Rozbieżności w wyposażeniu pojawiają się też na poziomie poszczególnych dzielnic w ramach jednego miasta. Stosowne dane są jednak dostępne tylko dla Warszawy. Wynika z nich na przykład, że centralnego ogrzewania nie ma w mniej niż 1% nieruchomości na Bemowie, ale też prawie w co trzecim mieszkaniu lub domu na Pradze-Północ.
Łazienka lub ogrzewanie mogą być rzadkością
Gdyby pod uwagę wziąć wszystkie polskie gminy, to warto wyróżnić tu na przykład Świdnik i Lubin. Wyposażone w centralne ogrzewanie jest tam rekordowo wysokie – posiada je prawie 99% nieruchomości. Najwyższy wskaźnik w kategorii wyposażenie w łazienkę mają Tychy – znajduje się ona w ponad 99% nieruchomości mieszkaniowych. W wodociąg wyposażonych jest 100% nieruchomości mieszkaniowych w: Olsztynie, Górowie Oławeckim, Braniewie, Rudzie Śląskiej, Żorach i Sopocie.
Zgoła odmienna sytuacja ma miejsce w gminie Strachówka (powiat wołomiński). Tam – zgodnie z danymi GUS jedynie 38,8% nieruchomości mieszkaniowych jest wyposażonych w wodociąg. W tej samej gminie zanotowano też rekordowo niski odsetek nieruchomości posiadający łazienkę (tylko 34,3%). W przypadku centralnego ogrzewania niechlubny rekord padł w gminie Milejczyce (powiat siemiatycki). Tam niewiele ponad jedna nieruchomość na pięć (22,3%) jest wyposażona w taką instalację.
Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5774 gości