Kolejne pozytywne sygnały z rynku mieszkaniowego w USA
- Utworzono: środa, 20, czerwiec 2012 12:28
Publikowane dziś dane o produkcji przemysłowej potwierdzą zapewne trwającą zadyszkę naszej gospodarki. Analitycy zapowiadają, że produkcja podniosła się w maju o 2,5% w skali roku po wzroście o 2,9% miesiąc wcześniej. Jeśli rzeczywisty wynik będzie zbliżony do prognozowanego, to maj okaże się 3. kolejnym miesiącem stagnacji w polskim przemyśle.
Biorąc pod uwagę, że również w sektorze konsumpcyjnym obecne są niekorzystne zjawiska, to widać, że wyzwania stojące przed polską gospodarką stają się coraz poważniejsze. Opublikowane wczoraj dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu potwierdziły pogarszanie się rynku pracy w stagnacji, co zaś zagraża przyszłym wydatkom gospodarstw domowych. Płace podniosły się w maju o 3,8%, a zatrudnienie o 0,3% w skali roku. Majowa inflacja wyniosła natomiast 3,6%, czyli „zjadła” zdecydowaną większość wzrostu funduszu płac.
Dzień na rynkach finansowych będzie stał pod znakiem wyczekiwania na wieczorną decyzję Rezerwy Federalnej dotyczacej polityki pieniężnej. Dyskusja w zasadzie toczy się jedynie wokół tego, czy Rezerwa Federalna zdecyduje się na wysłanie bardziej zdecydowanego sygnału o gotowości do dodrukowania pieniędzy. Równie ważna będzie też ocena władz monetarnych bieżącej sytuacji ekonomicznej USA i perspektyw na II połowę tego roku. Przy obecnych nastrojach nie wydaje się jednak, by dzisiejsze doniesienia z posiedzenia Rezerwy Federalnej mogły stać się przełomowe dla rozwoju sytuacji. Trudno sobie wyobrazić, co musiałaby zrobić, czy powiedzieć, by natychmiast załamać pozytywne tendencje na rynkach ryzykownych aktywów.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Realny fundusz płac rośnie w Polsce wciąż w minimalnym stopniu, co zagraża przyszłej konsumpcji
Dane o liczbie pozwoleń na budowę wydanych w maju w USA pozwalają wierzyć w dalsząstopniową poprawę sytuacji na tamtejszym rynku mieszkaniowym
Rynki nieruchomości
Majowe dane o liczbie pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów w Stanach Zjednoczonych można uznać za zadowalające. Pozwalają wierzyć w stopniową poprawę sytuacji w tej części rynku nieruchomości w USA. Liczba rozpoczętych budów obniżyła się co prawda nieoczekiwanie o 4,8%, do 708 tys. w ujęciu zannualizowanym, ale wynikało to ze spadku aktywności w segmencie wielorodzinnym. cechuje się on większą zmiennością niż budownictwo jednorodzinne, w którym doszło do poprawy sytuacji. W porównaniu z kwietniem rozpoczęto o 3,2% więcej nowych inwestycji. W ujęciu rocznym wzrost liczby nowych inwestycji przekracza jedną czwartą. Perspektywy wzmacnia najwyższa od września 2008 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę, która sięgnęła 780 tys. To oznaczało wzrost o 7,9%.
Według LBS, jednego z największych kredytodawców hipotecznych w Niemczech, ceny mieszkań w tym kraju wzrosną w tym roku o 2-3,5%. Przyczynić się ma do tego spadająca podaż oraz wzrost popytu związany z bardzo niskimi stopami procentowymi.
Od dewelopera
Firma deweloperska Murapol S.A. zorganizowała uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję w Poznaniu o nazwie "Nowe Winogrady", które zlokalizowane jest przy ul. Hawelańskiej w dzielnicy Winogrady. W pierwszym etapie osiedla powstanie budynek z 231 mieszkaniami o pow. od 25 do 101 m kw. Każdy lokal posiadał będzie balkon lub taras. Istnieje możliwość łączenia mieszkań w pionach i poziomach. Budynek będzie sięgał 8 pięter, w jego podziemiach znajdzie się hala garażowa, a na parterze usytuowane będą lokale usługowe. Zakończenie budowy I etapu inwestycji planowane jest na I kwartał 2013 roku.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5720 gości