Wciąż brakuje gospodarczych pozytywów
- Utworzono: piątek, 22, czerwiec 2012 12:56
Wszystko wskazuje na to, że 4. kolejny tydzień uda się warszawskiej giełdzie zamknąć na plusie. Nie ma przy tym wątpliwości, że jeśli pozytywna tendencja ma być kontynuowana, to najłatwiejsza jej część jest za nami. Po silnym wyprzedaniu i sprowadzeniu WIG do bardzo silnego wsparcia, jakim jest dołek z września minionego roku, niewiele było trzeba, by notowania wyraźnie się podniosły. Napędzały je głównie spółki dywidendowe, zwłaszcza KGHM i PZU.
Po solidnej zwyżce potrzeba teraz jednak mocniejszych impulsów, by rynek mógł kontynuować ruch w górę. A o te nie jest łatwo. Publikowane dane gospodarcze w najlepszym wypadku potwierdzają hamowanie ożywienia gospodarczego, a w wielu krajach widać trwające spowolnienie. Nie chodzi tylko o dane za maj, ale również o pierwsze czerwcowe wskaźniki. Słabo, choć nie fatalnie, wypadły wstępne odczyty PMI w Chinach, strefie euro i USA, pogarszają się wskaźniki aktywności przemysłu opracowywane regionalne oddziały Fed. W dół poszedł niemiecki Ifo, oddający oceny koniunktury przez tamtejszych przedsiębiorców. Znacznego regresu doznał indeks ZEW, obrazujące oceny niemieckiej gospodarki przez inwestorów instytucjonalnych.
Na plus działają natomiast wiadomości związane z kryzysem na Starym Kontynencie. Stress-testy hiszpańskich banków wykazały, że w najgorszym scenariuszu mogą potrzebować 62 mld euro wsparcia. Podobnie, jak obniżki ratingów przez Moody’s największym bankom świata, nie wzbudziło to już jednak większego zaniepokojenia.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
W dalszym ciągu trudno znaleźć gospodarcze przesłanki do trwalszego wzrostu cen ryzykownych aktywów, ale skala spadków z minionych miesięcy pozwala wierzyć, że duża część z nich jest już zdyskontowana przez inwestorów
Niemiecki indeks Ifo osiągnął w czerwcu najniższy poziom od ponad 2 lat
Rynki nieruchomości
Sprzedaż mieszkań na amerykańskim rynku wtórnym w maju minimalnie obniżyła się w porównaniu z kwietniem i wyniosła 4,55 mln (w ujęciu zannualizowanym). Sprzedaż domów jednorodzinnych spadła o 1%, do 4,05 mln, a wielorodzinnych o 5,7%, do 500 tys. Mediana ceny wzrosła w skali roku o 7,9%, do 182,6 tys. USD. Był to najwyższy poziom cen od czerwca 2010 r. Zwyżkę cen tłumaczy się większą sprzedażą droższych mieszkań. Nabywcy pierwszego mieszkania odpowiadali za 34% transakcji, a udział zakupów inwestycyjnych spadł do 17%.
Ciekawostką, która przyciągała uwagę obserwatorów rynków nieruchomości, był zakup 98% hawajskiej wyspy Lanai przez szefa technologicznego giganta, Oracle. Od 1985 roku ta wyspa o powierzchni 365 km2 (6. największa na Hawajach) należała do Davida Murdock'a. W 1994 r. na tej wyspie ślub wziął Bill Gates. szef Oracle jest 6. najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem szacowanym na 36,4 mld USD. O wartości transakcji wiadomo jedynie, że sięga setek milionów dolarów.
Od dewelopera
23 i 24 czerwca w godz. 9-16 firma Marvipol Development organizuje Dni Otwarte osiedla Zielona Italia, zlokalizowanego przy ul. Obywatelskiej na warszawskich Włochach. Do tej pory w ofercie projektu znalazło się 846 lokali mieszkalnych, przy czym aktualnie w sprzedaży pozostało 273 mieszkań. Na terenie inwestycji powstaną 3 boiska sportowe, place zabaw, przedszkole oraz centralny rynek ze strefą usług dla mieszkańców. Teren osiedla będzie ogrodzony i strzeżony. Ceny mieszkań zaczynają się od 5904 zł za m kw.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5167 gości