Kolejna spółka z WIG20 emituje obligacje i wprowadza je na rynek Catalyst
- Utworzono: środa, 27, czerwiec 2012 15:05
Od dziś inwestorzy mają możliwość zakupu siedmioletnich obligacji spółki PKN Orlen. Na rynek Catalyst trafiła pula papierów dłużnych o wartości nominalnej 1 mld zł -jest to największa wartości emisji, jaka została wprowadzona na Catalyst w tym roku. Obligacje zostały wyemitowane przez płocki koncern paliwowy w lutym br. Trafiły wtedy do OFE (61,8 proc.), firm ubezpieczeniowych (27,2 proc.) i funduszy inwestycyjnych oraz Asset Management (11 proc.).
Jednym z powodów wprowadzenia obligacji Orlenu na rynek instrumentów dłużnych GPW była chęć sprostania oczekiwaniom funduszy emerytalnych, które kupując obligacje spółki liczyły, że docelowo trafią one do obrotu, co zapewni ich pełną standaryzację i przejrzystość. Środki pozyskane w ramach emisji papierów dłużnych, a więc poza sektorem bankowym, pozwalają na zdywersyfikowanie przez PKN Orlen źródeł finansowania. Z punktu widzenia inwestorów, obecność papierów dłużnych na rynku Catalyst zapewnia płynność inwestycji oraz bezpieczeństwo rozliczeń transakcji, które gwarantowane są przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Oprocentowanie wyemitowanych obligacji jest zmienne, ustalane w okresach półrocznych, oparte o stawkę WIBOR 6M powiększoną o marżę w wysokości 1,6 proc. Dla pierwszego okresu odsetkowego stopa procentowa wynosi 6,58 proc. Termin wykupu papierów dłużnych przypada na 27 lutego 2019 roku.
PKN Orlen jest już 127. emitentem na rynku Catalyst i 29. debiutantem na rynku papierów dłużnych w 2012 r. Obecnie notowany jest tam dług 94 firm oraz 21 banków spółdzielczych i 11 jednostek samorządu terytorialnego.
Rynek Catalyst otworzył nowe możliwości finansowania przed przedsiębiorcami oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Wiele podmiotów dostrzegło, że wejście na publiczny, transparentny rynek obligacji to nie tylko droga do dodatkowego finansowania, lecz także większy prestiż, zaufanie inwestorów i doskonała promocja emitenta.
Wyrazem tego jest szybko rosnąca liczba przedsiębiorstw, które wprowadzają obligacje na Catalyst. Podczas gdy w 2011 r. przybyło 57 nowych emitentów korporacyjnych (łącznie ze spółdzielczymi), w pierwszym kwartale br. do obrotu na rynku instrumentów dłużnych trafiły obligacje 19 nowych firm, w tym samej GPW. Dla porównania, w tym samym okresie na obu rynkach akcji zadebiutowało 25 emitentów, co świadczy o tym, jak znaczący i rosnący jest udział rynku Catalyst w tworzeniu giełdowej oferty dla inwestorów. Co więcej, w tym roku może zadebiutować najwięcej emitentów w historii Catalyst.
„Mamy do czynienia ze stałym napływem emitentów obligacji i niewykluczone, że w tym roku padnie rekord, albo będzie blisko rekordu, jeżeli chodzi o liczbę debiutantów na rynku instrumentów dłużnych. I co dla nas bardzo istotne, są to nie tylko małe emisje, ale również emisje największych polskich firm, także tych z WIG20, które zaczynają wprowadzać swoje papiery dłużne na Catalyst. Najlepszym, bo najnowszym przykładem jest emisja obligacji Orlenu.” – mówi Ludwik Sobolewski, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Rynek Catalyst: uruchomiony przez GPW 30 września 2009 r., na którym notowanych jest dziś ponad 100 emitentów obligacji korporacyjnych, spółdzielczych i samorządowych, poprzez blisko 300 serii obligacji, o łącznej wartości emisji przekraczającej 40 mld zł. Rynek Catalyst jest jednym z głównych osiągnięć polskiego i regionalnego rynku kapitałowego.
Tab. Najwięksi emitenci obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst:
\n
-
Wzrosty
-
Debiuty
-
Spadki
-
Obroty