Najwyższe od ponad 2 lat wydatki budowlane w USA
- Utworzono: wtorek, 03, lipiec 2012 12:59
Kolejny dzień utrzymują się dobre nastroje na rynkach ryzykownych aktywów, które coraz bardziej zachowują się tak, jakby weszły w fazę średnioterminowych zwyżek. Chodzi tu o to, iż lokalne przesilenia bardzo szybko są niwelowane, co pozwala posiadaczom akcji, surowców, czy walut i obligacji z rynków wschodzących spać spokojnie. Dobrym przykładem jest warszawski parkiet, który wczoraj doznał przeceny, ale dziś jest ona prawie w całości neutralizowana.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że najłatwiejsza droga do przebycia jest już za tą grupą rynków. Symbolicznie może to obrazować zbliżenie się tureckiej giełdy, jednego z najsilniejszych parkietów w tym roku na świecie, do tegorocznego szczytu. Jego pokonanie byłoby mocnym sygnałem zapowiadającym trwalszy ruch w górę na tym rynku, ale byłoby też dobrym prognostykiem dla innych parkietów z regionu (w tym dla naszej giełdy), wrzucanych do jednego koszyka.
Skoro przed rynkami jest już bardziej wyboista droga, to do jej pokonania będą potrzebować dużo większego wsparcia w postaci danych gospodarczych. Na razie wciąż nie mogą na to liczyć. Pokazały to choćby wczorajsze dane o aktywności w przemyśle. W USA indeks ISM przekroczył od góry 50 pkt, co symbolicznie potwierdza wejście w fazę spowolnienia. Lepiej wypadł indeks PMI dla amerykańskiego przemysłu, ale również potwierdza on wytracanie przez tamtejszy przemysł tempa. Dziś uwagę przykują głównie majowe zamówienia na dobra trwałego użytku, ale w związku ze środowym Dniem Niepodległości sesja w USA jest dziś krócona, więc i reakcje inwestorów mogą być stonowane.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Rynki ryzykownych aktywów mają teraz przed sobą bardziej wyboistą drogę, do przebycia której potrzebne będą lepsze wiadomości gospodarcze niż te, które napływają w ostatnich dniach i tygodniach
Wydatki budowlane w USA osiągnęły w maju najwyższy poziom od ponad 2 lat
Rynki nieruchomości
Majowe wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych były najwyższe od grudnia 2009 r. To kolejny dowód na to, że w amerykańskim sektorze budowlanym mamy do czynienia ze stopniową poprawą koniunktury. Wydatki w maju podniosły się o 0,9% w skali miesiąca po zwyżce o 0,6% w kwietniu. Wartość wszystkich projektów podliczono na 830 mld USD. W porównaniu z majem minionego roku wydatki zwiększyły się o 7%.
Na majową zwyżkę złożyło się zwiększenie wydatków prywatnych o 1,6% w skali miesiąca. Tu większe ożywienie widać było w zakresie wydatków mieszkaniowych, zwłaszcza związanych z remontami mieszkań, niż w przypadku wydatków na cele niemieszkaniowe. Wydatki sektora publicznego skurczyły sie o 0,4%. Ich wartość osiągnęła 242,6 mld USD, najmniej od listopada 2006 r.
Liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii spadła w maju do 51,1 tys. z 51,6 tys. miesiąc wcześniej. Od 2 lat przez większość miesięcy waha się w przedziale 48-52 tys.
Od dewelopera
W dniach 7-8 lipca w godz. 10-16 firma Ronson Development organizuje Dni Otwarte osiedla Espresso, które zlokalizowane jest przy ul. Jana Kazimierza na warszawskiej Woli. W I etapie inwestycji do oferty trafiło ok. 200 lokali mieszkalnych o pow. od 29 do 125 m kw., z kolei docelowo na terenie całego osiedla ma powstać ok. 650 mieszkań. zlokalizowanych w dwóch budynkach, realizowanych w czterech etapach. Na osiedlu powstanie również bistro, siłownia, Klub malucha oraz bezprzewodowa sieć internetowa. Planowany termin zrealizowania pierwszego etapu projektu przypada na I kwartał 2014 roku.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5820 gości